دامنه net چیست ؟

0

یکی از دامنه‌های سطح بالای عمومی (gTLD) پسوند دامنه .Net است که کاربران هنگام ثبت دامنه آن را انتخاب می‌کنند در دیجیتالیا به طور اختصاص به بررسی دامنه .net میپردازیم .

دامنه آدرس سایت شما در اینترنت است. این چیزی است که کاربران شما در نوار مرورگر تایپ خواهند کرد تا به سایت شما در اینترنت دسترسی پیدا کنند. برای مثال: digitalya.ir

دامنه ها معمولا دارای پسوندهایی نظیر com، net، org و مواردی از این دست هستند:

پیشنهاد بعدی

example.com
example.net
example.org

شما می توانید به صورت آزادانه هر یک از پسوندهایی را که بخواهید و موجود باشد برای نام مورد نظر خود برای دامنه انتخاب کنید. اما این پسوندها ایجاد شده اند تا بیانگر تفاوت بین انواع سایت های موجود در اینترنت باشند.

شما میبایست پسوندی برای دامنه سایت خود انتخاب کنید که متناسب با کسب و کار شما بوده و در عین حال به شما در راه ایجاد برند و اعتبار مورد نظرتان کمک کند.

 

تفاوت بین پسوندهای .Net و .Com

دامنه net چیست

Com و Net هر دو از محبوب ترین پسوندهای دامنه هستند. اگر دامنه مورد نظر شما با پسوند .Com موجود نباشد، بسیاری از سایت های ارائه دهنده خدمات دامنه، پسوند .Net را به عنوان جایگزین به شما معرفی می کنند.

اما .net در بیشتر مواقع جایگزین مناسبی برای کسب و کار شما نیست.

COM در پسوند .com نشان دهنده دامنه های تجاری است. این موضوع شامل تمام سایت های تجاری، سایت هایی که میخواهند به صورت آنلاین درآمد کسب کنند، سایت های شخصی، وبلاگ ها، سایت های نمونه کار و مواردی که در این بین جای میگیرند می شود.

در طرف دیگر، NET در پسوند .net نشان دهنده “شبکه” است. این پسوند مناسب ارائه دهندگان خدمات شبکه، ایمیل و اینترنت است.

 

چه موقع باید دامنه ای با پسوند .com را انتخاب کرد؟

پسوند .com با اینترنت مترادف شده است. تقریبا ۴۶% از تمام دامنه های ثبت شده در اینترنت، با این پسوند ثبت شده اند.

به همین خاطر هم هست که به خاطر سپردن دامنه ای با پسوند .com برای کاربران به مراتب ساده تر از سایر پسوندها است. به علت محبوبیت پسوند .com، برند شدن آن آسانتر بوده و به شما در توسعه کسب و کارتان کمک می کند.

حالا مشکل این است که پسوند .com بسیار محبوب است و خب اینگونه احساس می شود که تمام دامنه های خوب در این پسوند از پیش تهیه شده اند. اما همچنان راه های زیرکانه ای وجود دارد که بتوان دامنه با پسوند .com را تهیه کرد.

برخی از نکاتی که در انتخاب بهترین دامنه .com به آن اشاره کرد، به شرح زیر هستند:

نام دامنه شما میبایست نشان دهنده کسب و کار شما و کاری باشد که انجام می دهید. برای مثال، stargardeningservices.com بهتر از starservices.com است.اگر دامنه مورد نظر شما از پیش گرفته شده است، می توانید به قبل یا بعد از نام مورد نظر خود برای دامنه، کلمات یا حروفی را اضافه کرده و آن را یکتا و خاص کنید. برای مثال، stargardeninghouston.com.از اینکه نام دامنه مورد نظر شما به آسان قابل تلفظ کردن باشید اطمینان حاصل کنید. از خط تیره یا اعداد در نام دامنه خود استفاده نکنید.از موتورهای جستجوگر دامنه که توسط سایت های ارائه دهنده خدمات مربوط به دامنه ارائه می شود، استفاده کنید تا بتوانید از آزاد بودن نام دامنه و پسوند مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

 

چه موقع میبایست از پسوند .net استفاده کرد؟

زمانی میبایست از پسوند .net برای دامنه خود استفاده کنید که میخواهید به ارائه خدمات اینترنت، شبکه، میزبانی شبکه، میزبانی ایمیل و سرویس هایی از این دست بپردازید.

شما هنوز هم می توانید از پسوند .net برای دامنه خود استفاده کنید البته اگر برند شما را پوشش دهد. اما برای این کار به بازاریابان حرفه ای نیز خواهید داشت که بتوانند از پس این کار بربیایند.

برای مثال، Behance.net جامعه طراحی آنلاین محبوبی است که به صورت عالی و موفقیت آمیز از پسوند دامنه .net برای سایت خود استفاده کرده است. این نوع پسوند مناسب این جامعه آنلاین است چرا که آنها میخواستند که شبکه از طراحان، هنرمندان و شرکت هایی باشند که به دنبال استعداد هستند.

تقریبا ۴% از تمام دامنه هایی ثبت می شوند از پسوند .net استفاده می کنند. ثبت کننده های نام دامنه شروع به ارائه .net و دیگر پسوندهای دامنه به عنوان جایگزین .com کردند که این امر ممکن است شما تحت تاثیر خود قرار دهد که از آنچه واقعا وجود دارد این نوع پسوند دامنه رایج تر است.

در اصل این پسوند برای اینکه پسوندی مناسب برای سایت های مرتبط با شبکه، ارائه دهنده خدمات سرویس و مواردی از این دست باشد، ایجاد شد.

حالا شاید با خود فکر کنید که ۴%، خود حجم انبوهی از دامنه های موجود در وب است. پس چه کسی از .net استفاده می کند؟

بسیار از صاحبان کسب و کار اقدام به ثبت دامنه سایت خود با پسوند .net می کنند که باید گفت این کار برای جلوگیری و سوءاستفاده های احتمالی از نام کسب و کار شخص است.

برخی از شرکت ها و کارخانه ها از .net به عنوان پسوند برای دامنه خود استفاده می کنند و علت آن هم این است که نتوانسته اند دامنه با پسوند .com را تهیه کنند. اکثر این شرکت ها و کارخانه ها به زودی به دامنه با پسوند .com مهاجرت می کنند اما با این وجود پسوند .net دامنه خود را به دلایلی نگه خواهند داشت.

 

Com یا Net – کدامیک بهتر است؟

سوال بسیاری از کاربران این است که کدام پسوند دامنه به ما کمک میکند تا رتبه بهتر و بالاتری را کسب کنیم. اگر بین انتخاب میان این دو پسوند دامنه مردد هستید، باید بگوییم که انتخاب هر کدام از آنها، تاثیری روی سئو سایت شما نخواهد داشت.

رفتار موتورهای جستجو با هر دو پسوند دامنه یکسان است. شما تنها کافی است روی نکات مربوط به سئو سایت خود تمرکز کرده و به تولید محتوای هدفمند بپردازید تا رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب کنید.

بخش مهم دامنه، نام آن است نه پسوند آن. برای مثال، stargardeningservices.com نسبت به starservices.net رتبه بهتری کسب خواهد کرد چرا که شامل کلمات کلیدی است که کاربران اغلب در جستجوی آنها هستند.

مرتبط : نمای مشبک

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات