لیست پسوند دامنه های جهان

0

راهنمای جامع پسوندهای مختلف دامنه را برای شما در دیجیتالیا جمع آوری کرده ایم .

هر وب سایتی به یک آدرس قابل دسترس نیاز دارد، این آدرس همان نام دامنه‌ای است که برای سایت به ثبت می‌رسد و علاوه بر یکتا بودن می‌بایست پسوندی متناسب با فعالیت سایت باشد. همچنین ثبت دامنه با پسوند مرتبط با منطقه تجاری که به اصطلاح دامنه تجاری معروف است، در سئو سایت موثر خواهد بود. چرا که موتورهای جستجو مانند گوگل ربات های جستجوگر وب سایت‌هایی را در نتایج ابتدایی خود نشان می‌دهند که پسوند دامنه آن‌ها متناسب با منطقه جغرافیایی جستجوگر باشد.

پسوندهای دامنه‌ها دسته‌بندی متفاوتی دارند که اصلی‌ترین آن‌ها به این شرح است:

gTLDs به معنی Generic Top Level Domains
مانند Com، Net، Org و…

ccTLDs به معنی Country code Top Level Domains
مانند Ae، Ir، Fr و…

CentralNic TLDs به معنی Central Nic Top Level Domains
مانند Co.Com، Ae.Org، Uk.Com و…

Latest TLDs به معنی Latest Top Level Domains
مانند Radio.Am، Radio.FM، My و…

NewTLDs به معنی New Top Level Domains
مانند Gallery، App، Club و…

به هنگام ثبت دامنه با پسوند دلخواه هر کدام از این دسته‌بندی‌ها متشکل از پسوندهای متفاوتی هستند که شرایط ثبت شامل تعداد حروف، طول عمر یا همان مدت زمان ثبت، هزینه و… منحصر به خود را دارند که هر یک به تفصیل در ادامه مورد بحث قرار خواهند گرفت.

 

gTLDs به عنوان دامنه‌های سطح بالا:

AERO
این پسوند مخفف Aeronautics است که به‌ طور انحصاری توسط شرکت‌های صنعت هواپیما و حمل‌و‌نقل هوایی به ‌ثبت می‌رسد. ارائه مدارک و مجوزهای مورد نیاز در زمان ثبت دامنه الزامی است.

ASIA
به هنگام ثبت دامنه با پسوند دلخواه برای مثال ثبت دامنه‌ که تحت این پسوند ثبت می‌شود به‌عنوان یک دامنه منطقه‌ای برای شرکت‌ها، سازمان‌ها و افراد واقع در آسیا، استرالیا و اقیانوس آرام است. سیاست‌های مورد نیاز در مورد الزامات آن اجازه می‌دهد، اشخاصی که به دنبال رابطه یا حضور در آسیا هستند ثبت این پسوند را انجام دهند. در نتیجه در زمان جستجوی کاربران منطقه آسیا و اقیانوس آرام وب سایت‌هایی با این پسوند در نتایج اولیه صفحات جستجو خواهند بود که در رتبه سئو سایت تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

BIZ
ثبت دامنه‌ که برگرفته از کلمه Business است و اغلب برای دامنه وب سایت‌هایی که در زمینه کسب‌و‌کارها و تجارت‌های آنلاین فعالیت دارند، مناسب است.

CAT
این پسوند برای سازمان و افرادی مناسب است که در کاتالونیا فعالیت می‌کنند. ارتباط این پسوند با زبان و فرهنگ شناسی کاتالان است و مورد استقبال کسانی قرار می‌گیرد که در این منطقه ساکن هستند.

INFO
چهار حرف اول کلمه Information این پسوند را تشکیل می‌دهد که به معنای اطلاعات است و توسط هر ارگان، شرکت، سازمان و شخصی و… دامنه تحت این پسوند امکان ثبت دارد.

JOBS
جهت معرفی و ترویج فرصت‌های شغلی سازمان‌ها و مجموعه‌ها این پسوند کاربرد دارد که توسط هر شخصیت حقیقی یا حقوقی بدون هیچ‌گونه مدرک و محدودیت خاصی، امکان ثبت آن مقدور است.

MOBI
MOBI اولین پسوند سطح بالای اختصاص داده‌شده برای ثبت دامنه‌ی ارائه‌دهندگان خدمات تلفن‌های همراه است و به دلیل کمتر دیده‌شدن این پسوند، نام‌های آزاد بسیاری وچود دارند که می‌توان برای کسب‌و‌کارها و وب سایت‌هایی که جهت کار با گوشی‌های همراه ایجاد شده اند، آن‌ها را ثبت کرد. تنها نکته حائز اهمیت در این پسوند این است که به دلیل نوع کاربران خاص این دامنه‌ها، طراحی سایت‌های مربوط به دامنه‌های DOT MOBI باید امکان مشاهده آن‌ها را در موبایل به خوبی داشته باشند.

NAME
ثبت دامنه‌ که معنای این پسوند کاربرد آن‌را نشان می‌دهد. ثبت دامین تحت DOT NAME برای کاربرانی خوشایند است که می‌خواهند با نام‌ خانوادگی و مشخصات خود دامنه‌ای را به ثبت برسانند که فعالیت شخصی بر روی آن داشته باشند.

PRO
ثبت دامنه برای حرفه ای‌ها، این پسوند امکان ثبت توسط هر شخص یا مجموعه فعال در زمینه‌های حقوقی، پزشکی، حسابداری، مهندسی، ورزش، هنر و… دارد.

TEL
پسوند دامنه محبوب برای انتشار اطلاعات تماس آنلاین توسط اشخاصی که شروع کسب‌و‌کار دیجیتال خود را با ثبت دامنه DOT TEL انجام می‌دهند.

TRAVEL
در صنعت گردشگری مورد استقبال راهنمایان گردشگری، آژانس‌های هواپیمایی، شرکت‌های خدمات مسافرت هوایی و… است تا فعالیت‌های آنلاین خود را به دنیا معرفی کنند.

 

شرایط ثبت و فعال شدن دامنه‌های سطح بالا:

تعداد کارکترهای مجاز دامنه‌ها با پسوندهای gTLDs مینیمم ۳ و ماکسیمم ۶۳ کارکتر بوده که در پسوند PRO این حداقل کارکتر در نام دامنه ۴ حرف و در Asia یک حرف تعریف شده‌ است.

امکان استفاده از عدد، حروف انگلیسی و خط تیره (-) در نام دامنه مجاز است.

این دامنه‌ها از حداقل یک تا حداکثر ده سال قابل ثبت هستند.

اغلب این دامنه‌ها پس از ۳۰ الی ۳۶ روز منقضی خواهند شد، که در صورت پرداخت هزینه تمدید توسط مالک دامنه طی این دوره امکان فعال‌سازی مجدد آن مقدور است.

در صورت عدم تمدید در دوره انقضا، دامنه‌ی منقضی وارد مرحله دیگری به نام جریمه یا همان Redemption می‌شود. دوره بازخرید یا جریمه سی روز است که جهت فعال‌شدن دامنه علاوه بر هزینه تمدید، می‌بایست مبلغ جریمه آن نیز پرداخت شود.

با عدم پرداخت هزینه جریمه و تمدید، دامنه به دوره حذف رفته و اطلاعات WHOIS دامنه به مرور زمان حذف می‌شود و پس از ۵ الی ۷ روز آزاد خواهد شد.

در نهایت پس از آزاد شدن دامنه، امکان ثبت آن توسط مالک و هر شخص دیگری وجود دارد.

 

ccTLDs به عنوان دامنه های پسوند کشورها:

AC
جزیره‌ای به نام Ascension Island واقع در اقیانوس اطلس جنوبی که این پسوند از دو حرف اول نام جزیره برگرفته شده و مورد استفاده شرکت‌های فعال در این منطقه جغرافیایی است. همچنین مورد توجه وب سایت‌های فعال در زمینه آکادمی‌ها و موسسات آموزشی است.

AE
ایالات متحده عربی پسوندی انحصاری به نام AE دارد که بازرگانان و شرکت‌های تجاری فعال در حوزه امارات از این پسوند استقبال می‌کنند و پسوند مرتبه دوم AE.ORG به این کشور تعلق دارد.

AF
پسوند رسمی کشور افغانستان که دامنه‌های این منطقه جغرافیایی را پوشش می‌دهد و پسوندهای سطح دومی مانند COM.AF، NET.AF و ORG.AF نیز با این عنوان به ثبت می‌رسند.

AG
پسوند کشور آنتیگوا و باربودا که بسیار مورد توجه شرکت‌های PLC واقع در اتریش، آلمان و سوئیس است. پسوندهای مرتبه دوم CO.AG، COM.AG، NET.AG، ORG.AG، NOM.AG هم در این دسته‌بندی می‌گنجد.

AM
این پسوند برای کشور ارمنستان است اما دامنه‌های AM توسط افراد و شرکت‌های مرتبط با صنعت ایستگاه رادیویی AM نیز ثبت می‌شوند.

AR
دامنه‌های کشور آرژانتین با DOT AR یا پسوند مرتبه دوم COM.AR امکان ثبت دارند.

AS
نام وب سایت‌های منطقه ساموئل آمریکا با این پسوند تعریف می‌شوند.

AT
پسوند کشور اتریش مه به همراه دو پسوند مرتبه دومی OR.AT و CO.AT برای وب سایت‌های فعال در این کشور و همچنین نهادهای مرتبط با سوئیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

AU
کد سطح بالای کشور استرالیا که دامنه‌ها با این پسوند به ‌طور معمول توسط شرکت‌هایی که در منطقه قرار دارند یا در ارتباط تجاری با آن هستند، استفاده می‌شود. چهار پسوند سطح دومی COM.AU، NET.AU، ORG.AU و ID.AU هم برای این حوزه جغرافیایی کاربرد دارد.

BE
دامنه‌ با این پسوند توسط شرکت‌ها و نهادهای خصوصی کشور بلژیک یا در ارتباط تجاری با آن، به ثبت می‌رسد.

BR
پسوند دامنه‌های ثبت‌شده در کشور برزیل است که COM.BR هم در این منطقه کاربرد دارد.

BZ
پسوند کشور بلیز که اغلب مورد استفاده اشخاص و شرکت‌هایی است که در پی فرصتی ایده‌آل برای شروع کسب‌و‌کار خود قادر به ثبت دامنه دلخواه با پسوند BIZ نشده اند و می‌توانند از این پسوند با معنایی نزدیک به Business استفاده کنند.

CA
پسوند دامنه محبوب و کاربردی شرکت‌های فعال در کانادا است. علاوه بر این ابتدای نام ایالت California بوده و جهت ثبت دامین وب سایت‌های این منطقه جغرافیایی نیز کاربرد دارد.

CC
کد جزایر کوکوس که می‌توان از این پسوند به‌عنوان جایگزینی خوب برای دامنه‌های با پسوند COM استفاده کرد.

CH
دامنه‌های کشور سوئیس یا شرکت‌های دارای روابط تجاری با آن تحت این پسوند سطح بالا به ثبت می‌رسند.

CN
تنها امکان ثبت دامنه با این پسوند برای اشخاص و شرکت‌های مقیم در کشور چین وجود دارد که ارائه مستندات لازم جهت اثبات آن به رجیسترار الزامی است. سه پسوند مرتبه دوم COM.CN، NET.CN و ORG.CN نیز در این دسته‌بندی جای دارند.

CM
برگرفته از نام کشور Cameron واقع در غرب آفریقا که به‌همراه پسوندهای CO.CM، COM.CM و NET.CM مورد استفاده وب سایت‌های فعال در این ناحیه جغرافیایی قرار می‌گیرد. سکونت در منطقه کامرون برای مالک از الزامات ثبت این پسوند است.

CL
پسوند مربوط به کشور شیلی و جزایر عید پاک که در دسته دامنه‌های سطح بالا قرار می‌گیرند.

CO
معنی پسوند co کلمبیا می باشد که دو حرف اول Colombia می باشد. این دامنه مختص کشور کلمبیا است ولی بیشتر مورد استقبال وب سایت شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های جهانی به معنای Company و Cooperation قرار گرفته ‌است. در مواردی که دامنه‌ای با پسوند COM ثبت شده باشد، این پسوند به همراه پسوندهای مرتبه دوم COM.CO، NET.CO و NOM.CO جایگزین مناسبی خواهد بود.

CX
پسوند جزیره کریسمس که بدون هیچ محدویتی توسط تمامی اشخاص و ارگان‌ها قابل ثبت خواهد بود.

CZ
کد سطح بالای دامنه‌های جمهوری چک با پسوند CZ معرفی می شود که محدودیتی در ثبت ندارد.

ثبت دامنه dk
DE
پسوندی که از کلمه Deutschland اقتباس گرفته شده که به‌ طور معمول برای شخصیت‌های حقیقی و حقوقی کشور آلمان کاربرد دارد.

DK
کسب‌و‌کارهای آنلاین در کشور دانمارک از دامنه‌هایی با این پسوند برای شروع فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند.

EC
تمامی اشخاص و ارگان‌های مقیم یا در ارتباط تجاری با کشور اکوادور، دامنه‌هایی با این پسوند ثبت می‌کنند. از جمله پسوندهای سطح دوم این کشور نیز می‌توان COM.EC، NET.EC، FIN.EC، INFO.EC، PRO.EC وMED.EC را نام برد.

ES
وب سایت‌های افراد حقیقی و مجموعه‌های حقوقی فعال در کشور اسپانیا یا در ارتباط تجاری با آن، دامنه‌هایی با این پسوند و یا COM.ES، NOM.ES و ORG.ES به ثبت می‌رسانند.

EU
شرکت‌ها و یا اشخاص عضو در اتحادیه اروپا می‌توانند دامنه‌ای با این پسوند ثبت کنند. از الزامات آن ارائه مدارک سکونت در یکی از این کشورها به رجیسترار است.

FI
در فنلاند بسیار محبوب بوده و استفاده از پسوند FI برای افراد و مجموعه‌های تجاری مرتبط با این کشور است.

FM
پسوند ایالات فدرال میکرونزی در غرب اقیانوس آرام که بیشتر مورد توجه سایت‌های مرتبط با صنعت رادیویی FM قرار گرفته‌است.

ثبت دامنه
FR
این پسوند جهت دامنه‌های کشور فرانسه و تمامی افراد ساکن در مناطق متفاوت اتحادیه اروپا امکان ثبت دارد.

GB
پسوند مختص انگلستان که به‌ ندرت استفاده می‌شود و اغلب با پسوندهای مرتبه دوم GB.COM و GB.NET در اینترنت مشاهده می‌شود.

GD
کشور گرانادا با DOT GD دامنه‌های خود را به‌ دنیای دیجیتال معرفی می‌کند.

GG
پسوند دامنه‌های کشور گورنسی است.

GL
اشخاص و شرکت‌های ساکن یا در ارتباط با گرینلند (منطقه خودگردانی از دانمارک) با این پسوند یا CO.GL، COM.GL، NET.GL و ORG.GL فعالیت‌های تجاری خود را در سطح اینترنت گسترش می‌دهند.

GR
در کشور یونان، اشخاص می‌توانند با این پسوند یا COM.GR دامنه‎های خود را به ثبت برسانند.

ثبت دامنه gs
GS
به نام جزایر جنوبی گرجستان این پسوند ایجاد شده است. این پسوند توسط شرکت‌ها یا نهادهای خصوصی که در این جزایر واقع شده اند یا روابط تجاری خود را با آن حفظ کرده‌اند، استفاده می‌شود.

GY
دامنه‌های سطح بالای کشور گایانا با این پسوند به ثبت می‌رسند. از جمله دامنه‌های مرتبه دوم آن نیز می‌توان به COM.GY، NET.GY و CO.GY اشاره کرد.

HK
به همراه پسوند COM.HK برای اشخاص و سازمان‌های مرتبط با کشور هنگ کنگ کاربرد دارد.

HN
پسوندی که برای کشور هندوراس است. دامنه‌های مرتبه دوم COM.HN، NET.HN و ORG.HN نیز در این حوزه به ثبت می‌رسند.

HT
دامنه وب سایت‌های کشور هائیتی با پسوند HT، COM.HT، NET.HT، ORG.HT یا INFO.HT ثبت می‌شوند.

HU
اشخاص و شرکت‌های تبعه مجارستان می‌توانند دامنه‌ای با پسوند HU داشته باشند.

ثبت دامنه id
ID
پسوند کاربردی و مختص شناسایی افراد یا موسساتی که از کشور اندونزی در اینترنت فعال هستند.

IE
تنها برای برندها و شرکت‌هایی که در جزیره ایرلند به ثبت رسیده‌اند و ارتباط قابل توجهی با این کشور دارند، قابل ثبت است.

IM
دامنه با این پسوند توسط هر شخص یا شرکتی قابل ثبت است و بیشتر برای وب سایت‌های جزیره “من” کاربرد دارد. از جمله پسوندهای سطح دوم آن می‌توان به COM.IM، CO.IM، NET.IM، ORG.IM و PLC.CO.IM اشاره کرد.

IN
پسوندی مورد توجه مردم کشور هند و کسانی‌که با این کشور در تجارت هستند. این پسوند با CO.IN، FIRM.IN، GEN.IN، IND.IN، NET.IN و ORG.IN نیز می‌تواند همراه باشد.

IO
اما دامنه ی io چیست این پسوند رسمی قلمرو اقیانوس هند که قابل ثبت برای شرکت‌های واقع در این ناحیه و در ارتباط تجاری با این منطقه است.

IS
برای مجموعه‌ها و افراد مقیم ایسلند و یا در ارتباط با این کشور به کار گرفته می‌شود.

ثبت دامنه .IT
IT
از نام کشور ایتالیا اقتباس شده و همچنین برای افراد فعال در حوزه IT نیز کاربرد دارد. تنها شرط ثبت این پسوند عضویت در اتحادیه اروپا است.

JE
دامنه‌های سطح بالای کشور جرسی با این پسوند و یا CO.JE، NET.ORG یا ORG.JE ثبت می‌گردند.

JP
دامنه‌ی JP به‌طور معمول توسط شرکت‌ها، ارگان‌ها و نهادهای خصوصی که در ژاپن واقع شده‌اند و یا روابط تجاری با این کشور دارند، ثبت می‌شود.

KI
وب سایت‌های شخصی و تجاری کشور کیریباتی از این پسوند برای ثبت دامنه‌های خود بهره‌مند می‌شوند. دامنه‌های سطح دوم آن نیز به‌ترتیب BIZ.KI، COM.KI، NET.KI، ORG.KI و INFO.KI هستند.

LA
پسوند جمهوری دموکراتیک لاهه است ولی بیشتر جهت دامنه وب سایت‌های لس آنجلس و لوئیزیانا کارایی دارد.

LI
لیختن اشتاین کشور واقع شده در مرکز اروپا از این پسوند برای ثبت دامنه‌های خود استفاده می‌کند.

LT
پسوند سطح بالای کشور لیتوانی است.

ثبت دامنه lu
LU
پسوندی برای ساکنین لوگزامبورگ و اشخاص، مجموعه‌ها و شرکت‌هایی که با آن در ارتباط هستند.

LV
به‌ همراه COM.LV، NET.LV و ORG.LV برای کشور لتونی استفاده می‌گردد.

MD
MD به همراه پسوند MM برای شرکت‌های واقع در مولداوی و مجموعه‌هایی که با این منطقه مشغول تجارت هستند، کاربرد دارد. همچنین این پسوند توسط شرکت‌های مربوط به صنعت پزشکی نیز استفاده می‌شود.

ME
خرید دامین me، به این معناست که پسوند سطح بالای مونته نگرو که توسط تمامی افراد در سرتاسر دنیا امکان ثبت دارد را در اختیار دارید.

MG
DOT MG و دیگر پسوندهایی هم‌چون COM.MG، NET.MG، ORG.MG و CO.MG برای ساکنین جزیره ماداگاسکار و اشخاصی که با این منطقه جغرافیایی در ارتباط هستند، ثبت آن مقدور است.

MN
قابل ثبت برای دامنه‌های کشور مغولستان و تمامی افرادی که به این پسوند علاقه‌مند هستند.

MS
به‌طور معمول در زمان ثبت دامنه، این پسوند توسط افراد و شرکت‌های مقیم یا در ارتباط تجاری با مونتراست استفاده می‌شود. از دیگر پسوندهای این منطقه تجاری می‌توان به COM.MS، CO.MS و ORG.MS اشاره کرد.

MU
پسوند سطح بالای جزیره موریس که COM.MU، NET.MU، ORG.MU در دسته‌بندی‌های آن قرار می‌گیرد.

MX
دامنه .MX و COM.MX اغلب مورد استفاده شرکت‌های دارای ارتباط تجاری با مکزیک است.

ثبت دامنه my
MY
دامنه سطح بالای مالزی که تنها امکان ثبت آن برای شهروندان مالزیایی با ارائه مدارک مورد نیاز، وجود دارد. پسوندهای COM.MY، NET.MY و ORG.MY نیز این شرایط را دارند.

NF
افراد و شرکت‌های مستقر در جزیره نورفولک و یا در ارتباط تجاری با آن، از این پسوند برای ثبت دامنه‌های خود استفاده می‌کنند.

ثبت دامنه nl
NL
در هلند، تمامی افراد و شرکت‌های مقیم می‌توانند با این پسوند کار کنند.

NO
تنها یک شهروند نروژی با شناسه فردی یا یک سازمان معتبر ثبت‌شده در این کشور می‌تواند دامنه‌ای با این پسوند ثبت کند.

NU
پسوندی ارزان قیمت به نام جزیره نیووی واقع در اقیانوس آرام، که توسط همه امکان ثبت دارد و به همین دلیل مورد استقبال عموم قرار گرفته است.

NZ
هر کسی که ساکن نیوزیلند بوده و یا در ارتباط با این کشور است می‌تواند از پسوند NZ برای ثبت دامنه خود استفاده کند.

PE
دامنه‌های کشور پرو با این پسوند به‌ ثبت می‌رسند.

PH
برای شروع یک فعالیت آنلاین در کشور فیلیپین، ثبت دامنه با این پسوند پیشنهاد می‌شود. پسوندهای مرتبه دوم آن به ترتیب COM.PH، NET.PH و ORG.PH هستند.

PL
پسوند کشور لهستان که امکان ثبت توسط تمامی اشخاص و شرکت‌ها در سرتاسر جهان را دارد.

PM
پسوند مورد استفاده سنت پیرو میکلون ایتالیا است.

PR
شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در پورتوریکو و شرکت‌های فعال در زمینه روابط عمومی از این پسوند و دامنه‌های مرتبه دوم آن BIZ.PR، COM.PR، INFO.PR، NAME.PR، NET.PR، PRO.PR و ORG.PR جهت ثبت نام وب سایت‌های خود استفاده می‌کنند.

PT
برگرفته از ابتدای نام کشور پرتغال، که ثبت آن جهت ساکنین این منطقه و عموم مجاز بوده و پسوند مرتبه دومی تحت عنوان COM.PT دارد.

PW
این پسوند در سال ۱۹۹۷ میلادی به جزیره پالائو در اقیانوس آرام اعطا شد.

RE
از نام جزیره Reunion گرفته شده و برای ثبت دامنه وب سایت‌های رئونیون فرانسه کاربردی خواهد بود.

RO
به همراه سه پسوند دیگر COM.RO، NOM.RO و ORG.RO در ثبت دامنه‌های رومانی به‌کار گرفته می‌شود.

دامنه RU
ثبت دامنه‌های کشور روسیه با این پسوند و نمونه‌های دیگری همچون COM.RU، NET.RU، ORG.RU و PP.RU صورت می‌گیرد.

SB
تنها سه پسوند مرتبه دومی COM.SB، NET.SB و ORG.SB مختص جزایر سلیمان است.

SC
برای فعال‌شدن دامنه‌های کشور سیشل کاربرد دارد. جهت ثبت ارائه مدرکی دال بر اینکه ساکن این کشور هستید و یا کسب‌و‌کاری مرتبط با آن دارید، الزامی است.

SE
تنها امکان ثبت برای اشخاص و مجموعه‌هایی که ساکن سوئد و یا در ارتباط تجاری با این کشور هستند. امکان ارائه مدرک جهت اثبات این موارد لازم خواهد بود.

SG
شرکت‌ها و افراد مقیم سنگاپور و یا دارای کسب‌و‌کاری مرتبط با این کشور، از این پسوند استفاده می‌کنند.

SH
پسوند کشور سنت هلن و قابل کاربرد برای افرادی که در این منطقه جغرافیایی ساکن و یا در تجارت با آن هستند.

SO
کد دامنه سطح بالای سومالی که برای ساکنین این کشور و یا افراد در ارتباط تجاری با آن به کار می رود.

SX
جزیره‌ای مستقل در هلند به نام سنت مارتین که SX پسوند دامنه‌های سطح بالای این کشور است.

QA
از ابتدای کلمه Qatar نام کشور قطر گرفته‌شده است و ثبت دامنه‌های آنها با این پسوند انجام می‌شود.

TC
دامنه‌های سطح بالای جزایر تورکس و کایکوس که توسط شرکت‌ها و نهادهای خصوصی واقع در این منطقه جغرافیایی به‌ثبت می‌رسند.

TF
قطب جنوب فرانسه از این پسوند برای ثبت دامنه‌های خود استفاده می‌کنند و باید حتما مالک آن عضو اتحادیه اروپا باشد.

به‌ طور عادی توسط نهادهای حقیقی و حقوقی توکلئو برای ثبت دامنه به‌کار گرفته می‌شود. در آلمان نیز جهت ثبت دامنه وب سایت‌های مرتبط با مخابرات با عنوان (Telekommunikation) کاربرد دارد.

TL
دامنه DOT TL عموما توسط شرکت‌ها یا نهادهای خصوصی که در تیمور قرار دارند یا در روابط تجاری با این کشور، استفاده می‌شود.

TM
کشور ترکمنستان و مجموعه‌های دارای تجارت فعال با آن، از پسوند TM برای ثبت دامنه‌های خود استقبال می‌کنند.

TO
دامنه‌های سطح بالای پادشاهای تونگا با این پسوند و تحت نظارت مرکز اطلاعات شبکه آن، امکان ثبت دارند.

ثبت دامنه .TV
TV
این پسوند از نام جزیره کوچک Tuvalu برگرفته شده‌است ولی استفاده از آن به وفور در صنعت تلویزیون و امور مربوط به آن وجود دارد.

TW
مخاطبان این پسوند ساکنین کشور تایوان و یا مجموعه‌ها و افراد در ارتباط با آن هستند که نمونه‌های سطح دوم COM.TW، CLUB.TW، EBIZ.TW، GAME.TW و IDV.TW نیز در این دسته‌بندی می‌گنجند.

US
دامنه‌های تحت اختیار کشور و اشخاص آمریکایی و سازمان‌ها، شرکت‌ها و… واقع در این کشور از این پسوند استفاده می‌نمایند.

UK
پسوند سطح بالای کشور انگلستان که امکان ثبت برای افراد و سازمان‌های واقع در این کشور و یا در ارتباط تجاری با آن وجود دارد. در اختیار داشتن دامنه با پسوند ORG.UK برای سازمان‌ها یا گروه‌های وابسته به انگلستان و ME.UK جهت وب سایت‌های عمومی و شخصی دارای ارتباط با این منطقه جغرافیایی آزاد است.

VC
به نام کشور سنت وینسنت و گرنادین و توسط هر شخص و شرکتی امکان ثبت دامنه با این پسوند می‌تواند به ثبت برسد.

VE
به‌همراه پسوندهای COM.VE، CO.VE، NET.VE، ORG.VE، WEB.VE و INFO.VE برای شخصیت‌های حقیقی و نهادهای حقوقی ونزوئلا کارایی دارد.

VG
پسوندی که به‌طور معمول توسط شرکت‌ها و افراد مقیم و یا در توسعه تجاری با جزیره ویرجین بریتانیا به ثبت می‌رسد.

WF
دامنه های WF برای کسب‌و‌کارهای مناطق والیس و فوتونا که از مستعمرات فرانسه و در منطقه اقیانوسیه هستند به کار می‌روند.

WS
کد رسمی منطقه ساموای غربی که به‌عنوان پسوند شناخته‌شده و پرکاربرد “وب سایت” است و می‌تواند جایگزین مناسبی برای پسوندهای عمومی COM، NET و ORG باشد.

YT
جهت فعالیت‌های اینترنتی ساکنان منطقه مایوته، از مستعمره‌های فرانسه به‌کار می‌رود.

ZA
به‌ عنوان پسوند دامنه‌های سطح دوم کشور آفریقای جنوبی خوانده می‌شود.

 

پسوندهای جدید NEWTLDs

ACADEMY
ثبت دامنه با پسوند جدید موسسات آموزشی، دانشگاه‌ها ومدارس خصوصی که در حوزه آموزش فعالیت دارند برای نام وب سایتی ماندگار از این پسوند استفاده می‌کنند. پسوندی جدید که با توجه به معنای آن در بهبود سئوی سایت هایی با محتوای مرتبط نیز تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. همین امر در رشد و توسعه فعالیت‌های آموزشی آنلاین هر کدام از این سایت‌ها مثمر ثمر است. هیچ محدودیتی جهت ثبت دامنه با این پسوند نیز وجود ندارد.

ACCOUNTANT
این پسوند به‌‎معنای حسابداری مناسب برای وب سایت‌هایی است که در زمینه مالی و مالیاتی فعالیت دارند.

ACTOR
به بازیگران، آکادمی‌های آموزش تئاتر و بازیگری و هم‌چنین اشخاص و موسسات با فعالیت‌های آنلاین در زمینه سینماگری پیشنهاد می‌شود با این پسوند دامنه‌های خود را به‌ثبت برسانند. هدایت کاربرانی که به دنبال وب سایت‌هایی با این موضوع هستند توسط موتورهای جستجو احتمال بیشتری خواهد داشت. این نکته در بهبود سئو سایت نیز بی‌تاثیر نیست.

ADULT
برای مخاطبین وب سایت‌هایی که تنها برای بزرگسالان و گروه‌های سنی خاص مناسب است، دامنه با این پسوند ثبت می‌گردد.

AFRICA
اگر شما شخصی هستید که به شروع یک کسب‌و‌کار آنلاین یا راه‌اندازی وب سایتی شخصی در آفریقا می اندیشید، به ثبت دامنه با پسوند AFRICA فکر کنید. پسوندی جدید برای نشان‌دادن تعهد، تجارت و اقداماتی که در ارتباط با آفریقا صورت می‌پذیرد.

AGENCY
آژانس‌های خدماتی و فعال تحت عنوان هواپیمایی، گردشگری و مسافرتی، تبلیغاتی، املاک و… از این پسوند برای دیده‌شدن در دنیای گسترده اینترنت بهره می‌شوند.

AMSTERDAM
این پسوند تنها برای فعالیت‌های اینترنتی مردم، ارگان ها و موسسات غیرانتفاعی که در آمستردام حضور دارند، قابل ثبت است.

APARTMENTS
پسوند عمومی جدید برای اطلاعات، اجاره، فروش و کسب‌و‌کارهای مرتبط با آپارتمان در سراسر دنیا است. دامنه‌ای با پسوند APARTMENTS برای هر شخص یا تجارت مربوط به گستره وسیع آپارتمان مناسب خواهد بود.

APP
وب سایت‌هایی که در زمینه اپلیکیش‌ها مخصوصا از نوع موبایلی فعالیت دارند از این پسوند برای تجارت آنلاین خود استفاده می‌کنند. الزام ثبت دامنه‌ای با پسوند APP داشتن گواهی‌نامه SSL است. مادامی‌که بر روی دامنه گواهی‌نامه نصب نشود، سایت مشاهده نخواهد شد. این امر امنیت یک سایت را برای کاربران محرز خواهد کرد. همچنین با این پسوند برای کاربرانی که به‌دنبال اپلیکیشنی خاص هستند به ‌راحتی قابل دسترس خواهید بود.

ART
برای جامعه خلاقان و هنرمندان بسیار کاربردی خواهد بود. موزه‌ها، فیلم‌سازان، نویسندگان و عاشقان هنر می‌توانند دامنه‌های دلخواه خود را با این پسوند با معنی و قابل توجه ثبت کنند. این پسوند برای هنرهای تزئینی، ادبیات، فیلم، موسیقی و آشپزی نیز که ریشه‌ای از هنر و خلاقیت را به‌همراه دارند، کارایی خواهد داشت.

ASSOCIATES
به ‌معنای مشارکت مورد توجه کسب‌و‌کارها و فعالیت‌های آنلاین تجاری که به‌صورت گروهی انجام می‌شود، خواهد بود. ثبت دامنه تحت این عنوان می‌تواند دسته‌بندی فعالیت‌های وب سایت را تفکیک کند. کاربرانی که به دنبال این موضوع و فعالیت‌های تجاری در حال جستجو در اینترنت هستند نیز زودتر به پاسخ خود خواهند رسید.

ATTORNEY
پسوندی محبوب برای ارگان‌های قضایی و وکیلان مدافع که حرفه‌ای‌ به دنیای اینترنت قدم گذاشته‌اند. این وب سایت‌ها توسط موتورهای جستجو به کاربران علاقه‌مند در این زمینه نیز به‌ سرعت پیشنهاد می‌شوند.

AUCTION
حراجی‌ها و سایت‌های فعال در زمینه مزایده جهت بهتر دیده‌شدن کسب‌و‌کار آنلاین خود از این پسوند استفاده می‌کنند و بازدیدکنندگان مشتاق به این نوع خدمات را به‌خوبی به‌سمت خود می‌کشانند.

AUDIO
اشخاص، موسسات و مجموعه‌های هنری در زمینه موسیقی و صدا می‌توانند با این پسوند جدید نام‌های مورد علاقه خود را به ‌ثبت برسانند.

BABY
نامی منحصر به فرد و ماندگار برای هر وب سایتی که مربوط به نوزادان است. این‌که شما یک پدر و مادر، شرکت، کسب‌و‌کار، سازمان و… باشید هیچ فرقی نمی‌کند و می‌توانید همین حالا ثبت دامنه با پسوند جدید BABY را انجام دهید. پیشنهاد می‌شود وب سایت‌هایی که در حوزه نوزادان فعالیت‌های متفاوتی دارند، معرفی خود را با این پسوند در دنیای دیجیتال انجام دهند.

BAND
گروه‌های موسیقی و اجتماع هنرمندان برای مطرح‌کردن فعالیت خود در دنیای بزرگ اینترنت و جهانی‌شدن بهتر است دامنه‌ای با این پسوند انتخاب کنند.

BARGAINS
وب سایت‌هایی که در زمینه خرید‌و‌فروش، داد‌و‌ستد، حراجی‌های بزرگ و فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی فعالیت دارند با استفاده از این پسوند می‌توانند در دنیای بزرگ تجارت دیجیتال، خدمات خود را به کاربران بالقوه عرضه کنند. این امر تاثیر مثبتی در تبدیل کاربران و بازدیدکنندگان به مشتریان بالفعل خواهد داشت.

BERLIN
اهالی شهر برلین در کشور آلمان، می توانند کسب‌و‌کاری آنلاین و بومی با این پسوند راه‌اندازی کنند تا به‌صورت محلی شناخته‌تر شوند. موتورهای جستجوی گوگل نیز کاربران و جویندگان این دسته وب سایت‌ها را سریعتر به هدف می‌رسانند.

BEST
اگر می‌خواهید برجسته‌بودن فعالیت خود را به دنیا نشان دهید، به این پسوند فکر کنید. مطرح‌شدن بهترین‌ها در واژه نیز تاثیر خوبی بر حافظه مخاطب خواهد گذاشت. با این ویژگی به‌خوبی در ذهن بازدیدکنندگان ماندگار خواهید شد.

BUSINESS
کسب‌و‌کارها و تجارت‌های آنلاین که تمایل به رشد بیش‌تری در اینترنت دارند، DOT BUSINESS را به‌خاطر بسپارند. یکی از کاربردی‌ترین پسوندهای جدید که بسیار مورد استقبال صاحبان تجارت‌های دیجیتال قرار گرفته‌است. این پسوند به عنوان جایگزین مناسبی برای BIZ امکان ثبت دامنه‌های دلخواه بسیاری را مقدور خواهد کرد.

org
پسوند org اختصار یافته ی واژه ی Organizations می باشد، که به معنای سازمان ‌، تشکیلات‌ است و که معمولاْ این دامنه توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

CAMERA
عکاسان برای ثبت وب سایت‌های خود در این زمینه و بهتر دیده‌شدن توسط کاربرانی که در مورتورهای جستجو به‌ دنبال آن‌ها هستند، از این نام استفاده کنند.

CAMP
اردوگاه‌های تفریحی و تابستانی در ثبت دامنه‌ وب سایت. افرادی از این پسوند استفاده می­کنند که به دنبال مکانی برای استراحت و یا برگزاری کمپ های گروهی و شخصی می­باشند.

CARS
پسوندهای CAR و CARS بیشتر مورد استقبال فروشندگان اتومبیل قرار می‌گیرند. کسانیکه در زمینه قطعات یدکی و وسایل تزیینی خودرو نیز فعالیت دارند، می توانند به این پسوندها فکر کنند.

CASH
روزانه افراد زیادی در اینترنت به‌دنبال نرخ روزانه ارز و مبدل‌های پولی هستند. این پسوند برای وب سایت‌هایی با زمینه کاری پول، بسیار مناسب و کاربردی است. پسوندی که توسط هر فرد، گروه یا کسب‌و‌کاری امکان ثبت دارد. بانک‌ها،سایت‌های فعال در بورس،کارگزاری‌ها، تحلیل‌گران و مشاوران فعال در زمینه نرخ ارز و بازار پول با این پسوند گامی حرفه‌ای در تجارت آنلاین خواهند گذاشت.

CHEAP
این پسوند به‌معنای ارزان، شما را به دنیای بزرگ حراجی‌ها و ارزان‌فروشی‌های اینترنتی خواهد برد. اشخاصی که مایل به جلب توجه جستجوگران اجناس و کالاهای ارزان هستند، می‌توانند از این پسوند مشتری جذب کنند. با توجه به پسوند و زمینه کاری وب سایت، رتبه سئو آن نیز بهبود می‌یابد.

CITY
شهرداری‌ها و استانداری‌ها از این پسوند برای معرفی خدمات و فعالیت های شهری استفاده خواهند کرد. همچنین این پسوند محدودیتی برای ثبت ندارد و برای ساکنین یک شهر هم امکان مالکیت دارد.

CLEANING
این پسوند به‌معنای پاکیزگی است. شرکت‌های خدماتی، تولیدکنندگان شوینده‌ها یا کسب‌و‌کارهای کوچک در زمینه نظافت می‌توانند سایت خود را با این پسوند به دنیای دیجیتال معرفی کنند.

COFFEE
روزانه در جهان افراد زیادی صبح را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز می‌کنند. عطر مطبوع و دلچسب آن یادآور سر‌زندگی و شادابی است. تولید‌کنندگان قهوه، کافه‌ها، توزیع‌کنندگان، فروشگاه‌ها و… می‌توانند تجارت آنلاین خود را با نام دلخواه خود و پسوند .COFFEE جهانی کنند.

DENTIST
پسوندی که با معنای خود تمامی خدمات مربوط به دندان را معرفی می‌کند و مورد استفاده وب سایت دندانپزشک‌ها، دندان‌سازها، شرکت‌های تولید‌کننده مواد دندانپزشکی، واردکنندگان تجهیزات آن و افرادی که در این زمینه شاغل هستند، خواهد بود.

DESIGN
اشخاص و مجموعه‌هایی که در زمینه طراحی مکان‌ها یا وب سایت نیاز به راه‌اندازی سایت دارند، می‌توانند این خدمت خود را با پسوند .DESIGN به‌کاربران معرفی کنند.

DIET
کلینیک‌های زیبایی، مراکز مشاوره تغذیه، فروشگاه‌های ارائه‌دهنده مکلمل‌های غذایی که در زمینه رژیم و تناسب اندام فعالیت دارند از این پسوند برای وب سایت خود استفاده می‌‌کنند.

DISCOUNT
امروزه تخفیف در کسب‌و‌کارهای دیجیتال نیز رواج یافته است و می‌توان از این پسوند برای جلب توجه کاربران و معرفی تخفیف‌هایی که بر روی محصولات سایت قرار دارد، استفاده کرد.

DOCTOR
چقدر خوب است که پزشکان برای فعالیت دیجیتال خود از این پسوند برای ثبت وب سایت استفاده کنند.

EVENTS
به مجموعه‌هایی که در زمینه برگزاری جشن‌ها، مناسبت‌های خاص، تشریفات مجالس، کترینگ، برپایی سمینار و… به‌صورت آنلاین کار می‌کنند، ثبت نام وب سایت با این پسوند توصیه می‌شود.

FANS
FANS به‌معنای طرفدار می‌تواند جهت معرفی وب سایت های افراد مشهور، بازیگران، ورزشکاران و… کاربردی باشد.

FILM
با رشد اینترنت در زندگی روزمره افراد و امکان کسب اطلاعات از فیلم‌های سینمایی و زمان اکران آنها به‌صورت آنلاین، داشتن سایتی با این پسوند، مربوط به تولیدکنندگان عرصه سینما و تلویزیون پیشنهاد می‌شود.

FITNESS
باشگاه‌های بدن‌سازی، مجموعه‌های ورزشی، آموزشگاه‌های رشته‌های ورزشی و تناسب‌اندام و… امکان ثبت‌نام،دریافت برنامه‌های غذایی، معرفی خدمات، زمان‌بندی دوره‌ها و کلاس های آموزشی و … را می‌توانند از طریق داشتن خدمات آنلاین و دامنه‌ای با پسوند فیتنس انجام دهند.

FLORIST
ثبت سفارش آنلاین گل در بسیاری از گل‌فروشی ها رواج یافته است. جست و جوی دامنه ای با این عنوان می‌تواند در بهبود جایگاه سایت‌ در بین موتورهای جستجو موثر واقع شود.

FURNITURE
صنایع تولید مبلمان اداری و منازل، طراحان داخلی ساختمان‌های مسکونی و اداری از پسوند FURNITURE برای داشتن سایتی زیبا و خلاقانه استفاده می‌کنند.

GAME
با‌توجه به حضور اینترنت و گوشی‌های هوشمند در بین کودکان و نوجوانان، می‌توان از امکان تبلیغ آنلاین بازی‌های این گروه‌های سنی با ثبت دامنه .GAME استفاده کرد.

GIFTS
کاربران، امروزه برای خرید و انتخاب هدایای دلخواه خود، ابتدا به اینترنت مراجعه می‌کنند و به دنبال فروشگاه‌های آنلاین هستند. پسوند .GIFT انتخاب خوبی برای نام وب سایت این کسب‌و‌کارهای دیجیتال خواهد بود.

HOSPITAL
بیمارستان‌ها جهت اطلاع مراجعه‌کنندگان از تجهیزات، زمان‌های حضور پزشکان، ساعت کاری بخس های مختلف مجموعه، آشنایی با تاریخچه تاسیس و… نیاز به راه‌اندازی وب سایت دارند. داشتن دامنه با این پسوند باعث می‌شود به‌صورت تخصصی‌تر در حیطه کاری خود فعالیت دیجیتال داشته باشند.

HOST
سرویس‌دهنده‌های خدمات میزبانی وب، سرور اختصاصی، طراحی سایت و دامنه که به صورت آنلاین با کاربران در ارتباط هستند، فعالیت دیجیتال خود را با این پسوند گسترش می‌دهند. ثبت دامنه .host در جذب ترافیک مناسب و حقیقی به‌وب سایت‌های این مجموعه‌ها موثر خواهد بود.

LIGHTING
به مجموعه‌ها و افرادی که تجارت آنللاین در زمینه ارائه خدمات و تجهیزات روشنایی، فروش لامپ‌های صنعتی و خانگی، واردات یا صادرات انواع قطعات روشنایی و…. دارند، پیشنهاد می‌شود نام وب سایت خود را با این پسوند تخصصی و جدید انتخاب کنند.

LOVE
درست خوانده اید! این یک پسوند عاشقانه اما کاملا هدفمند است. عشق همیشه در تمامی مراحل زندگی با ما همراه است. وب سایت هایی که مرتبط با این احساس درونی خدمتی را عرضه می‌کنند، با ثبت دامنه‌ای با پسوند زیبای LOVE می‌توانند مخاطبان بیشتری را به‌سمت وب سایت خود جذب کنند.

MAKEUP
این پسوند برای مارکتینگ دیجیتال و غیرحضوری تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی توصیه می‌شود. همچنین سالن‌های آرایشی و خدمات زیبایی هم می‌توانند سایت دلخواه خود را با ثبت دامنه تحت .MAKEUP به دنیای دیجیتال معرفی کنند.

MARKET
ورود خرید و فروش آنلاین در زندگی روزمره، تجارت‌های سنتی را به سمت دیجیتال مارکتینگ انتقال داده است (در قبل با مقاله ای در باب Digital marketing چیست آشنا شده اید). در کنار این فعالیت آنلاین، میزان کاربران و مشتریان این کسب‌و‌کارها نیز به‌میزان چشمگیری افزایش می‌یابد. ثبت وب سایت با عنوان تخصصی مارکت هم می‌تواند بخشی از اجزای اصلی این تجارت مدرن باشد.

MONEY
هرگونه خدماتی که در حوزه مالی، بانکی، پول، ارز و… انجام شود از این پسوند برای وب سایت خود استفاده خواهد کرد.

NEWS
در دسترس‌بودن تلفن‌های هوشمند، باعث مهاجرت سبک فعالیت خبرگزاری‌ها و مجلات از نوع چاپی به نوع آنلاین شده است. انتشار اخبار در کمترین زمان ممکن و به صورت گسترده در تمامی نقاط جهان، یکی از امتیازات ارتباط آنلاین خبرگزاری‌ها محسوب می‌شود. حال به این فکر کنید که ثبت نام وب سایت با پسوند .NEWS تا چه میزان به جذابیت فعالیت سایت نیز می‌افزاید.

NGO
NGO مخفف Non-governmental Organization هرگونه سازمان یا مجموعه‌ای است که به‌صورت مستقل و مردم‌نهاد و به دور از وابستگی به دولت در جامعه فعالیت دارد. این ارگان‌ها برای خدمات آنلاین نیاز به راه‌اندازی یک سایت هم‌راستا با اقدامات خود دارند. این پسوند عنوان مناسبی برای این وب سایت‌ها است.

PIZZA
رستوران‌ها و فست‌فودهایی که با داشتن یک وب سایت می‌خواهند به معرفی خدمات خود در اینترنت بپردازند و از طرفی دیگر امکان ثبت سفارش آنلاین غذا هم داشته باشند، پسوند .PIZZA عنوان کاربردی و مناسبی برای نشان‌دادن تخصص آنها در پخت پیتزا به‌صورت حرفه‌ای است.

RENT
اگر در جستجوی محل زندگی یا شرکت برای اجاره هستید، به‌جای رفت و آمد در نقاط مختلف شهر، از طریق اتصال به اینترنت می‌توانید به‌انتخاب‌های متفاوتی دست یابید. بنگاه‌های اجاره، خرید و فروش املاک یا ماشین و… با این کار امتیازاتی برای خود و مشتریان ایجاد می‌کنند؟ با مهاجرت از مدل سنتی به کسب‌و‌کار دیجیتال، معرفی خدمات خود را به افراد بیشتری انجام خواهند داد. کاربران و خریداران نیز اطلاعات بیشتر با جزئیات کامل‌تری در دسترس خواهند داشت و سریع‌تر انتخاب می‌کنند.

RESTAURANT
در سال‌های اخیر با ورود اپلیکیشن‌های موبایلی و تحت وب، جهت ثبت سفارش آنلاین غذا و همچنین ورود تکنولوژی به زندگی روزمره افراد جامعه، رستوران‌ها نیز به فکر دیجیتالی‌شدن هستند. رشد تکنولوژی در کسب‌و‌کارهای مرتبط با صنایع غذایی، باعث افزایش مشتریان آن‌ها شده است. در همین راستا رستوران‌ها با راه‌اندازی وب سایتی جهت معرفی و ثبت آنلاین سفارش غذا، به دنیای بزرگ اینترنت وارد می شوند. هر رستورانی می‌تواند دامنه‌ای با پسوند RESTAURANT برای شروع فعالیت دیجیتال خود انتخاب کند.

TEAM
هر نوع کار گروهی که از تجمع افرادی با هدف مشترک ایجاد می‌شود، می‌تواند وب سایت خود را با پسوند .TEAM ثبت کند.

THEATER
هنرمندانی که در زمینه هنرهای نمایشی و تئاتر فعال هستند و می‌خواهند در عصر جدید از طریق ارتباطات آنلاین و در بستر اینترنت، اشخاص بیشتری را با حرفه خود آشنا کنند، از این پسوند برای شروع کار خود استفاده می‌کنند.

TAXI
فعالیت در دنیای دیجیتال برای تمامی کسب‌و کارها جذاب شده است. راننده های وسایل نقلیه مانند تاکسی نیز برای داشتن مسافران بیشتر به داشتن یک وب سایت در این زمینه روی آورده اند. ثبت دامنه با این پسوند، برای این صنف بسیار جذاب و کاربردی است.

VACATIONS
آژانس‌های مسافرتی و دفاتر خدمات هوایی، ریلی و… با داشتن وب سایت‌هایی فعال تحت این پسوند، کاربران بیشتری را به مشاهده و استفاده خدمات آنلاین خود، دعوت خواهند کرد.

WEDDING
برگزارکنندگان خدمات مجالس و عروسی با راه‌اندازی وب سایتی که پسوند آن .WEDDING است، رتبه بهتری در موتورهای جستجو با این زمینه کاری،خواهند داشت.

YOGA
با زندگی پر‌مشغله و سرشار از استرس امروزی، افراد گاهی نیاز به مدیتیشن و رهایی از افکار پراکنده دارند. به مجموعه‌ها و مربیانی که در زمینه یوگا و ارائه خدمات از این نوع فعال هستند، پیشنهاد می‌شود که با پسوند زیبای .YOGA فعالیتی آنلاین آغاز کنند.

ОНЛАЙН آنلاین
این پسوند به زبان روسی به‌معنای آنلاین است. تمامی افراد و کسب‌و‌کارهای دیجیتالی که در روسیه فعال هستند، می‌توانند با ثبت دامنه‌ای تحت عنوان ОНЛАЙН خدمات آنلاین خود را در اینترنت گسترده‌‍‌تر کنند.

娱乐 سرگرمی
افراد یا مشاغلی که در زمینه سرگرمی در چین فعال هستند، با ثبت دامنه‌ای با پسوند چینی 娱乐 به صورت تخصصی تجارت دیجیتال خود را بر‌پا خواهند کرد.

企业 کسب و کار
تمامی کسب و کارهای کشور بزرگ چین،که بخش بزرگی از بازار جهانی را به‌خود اختصاص داده است، از این پسوند برای معرفی خدمات، محصولات، کالاهاو… به صورت آنلاین استفاده خواهند کرد.

بازار
ثبت دامنه به زبان فارسی در ایران مقدور است. مشاغل و فروشگاه‌هایی که در بازار ایران فعال هستند، می‌توانند از این پسوند برای تجارت آنلاین خود استفاده کنند.

مرتبط : استارتاپ

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 5 =