اطلاعات درباره اندروید ۱۲

0

گوگل در ۲۰۲۱ نسخه بعدی اندروید یعنی اندروید ۱۲ را معرفی و منتشر می‌کند. تا به امروز چندین گزارش درباره این سیستم عامل منتشر شده و می‌خواهیم در این مطلب نگاهی به تمام اطلاعات پیرامون آن داشته باشیم.

با وجود اینکه گزارش‌های بی‌شماری درباره اندروید ۱۲ منتشر نشده و همچنین نسخه پیش‌نمایش آن در اختیار توسعه‌دهندگان قرار نگرفته، همچنان به اطلاعاتی درباره آن دسترسی داریم و با توجه به نسخه‌های قبلی، می‌توانیم برخی موارد مربوط به آن را حدس بزنیم.

تاریخ انتشار اندروید ۱۲

در حالی که تاریخ عرضه اندروید در سال‌های گذشته تغییر کرده، اما در چهار سال اخیر تقریبا در یک محدوده قرار داشته‌اند که به شرح زیر هستند:

  • اندروید ۸.۰: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
  • اندروید ۹: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
  • اندروید ۱۰: ۱۲ شهریور ۱۳۹۸
  • اندروید ۱۱: ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

با توجه به تاریخ‌های بالا، انتظار داریم نسخه بعدی اندروید بطور عمومی در مرداد یا شهریور ۱۴۰۰ منتشر شود. با توجه به دورکاری کارکنان گوگل به دلیل شیوع ویروس کرونا، انتشار اندروید ۱۲ در شهریور محتمل‌تر به نظر می‌رسد. احتمال تغییر در این تاریخ و عرضه دیرهنگام این نسخه از اندروید وجود دارد، اما هنوز گزارشی در این زمینه منتشر نشده است.

نسخه بتا اندروید ۱۲

پیش از انتشار نسخه عمومی سیستم عامل بعدی گوگل، نسخه بتای آن در اختیار توسعه‌دهندگان و همچنین کاربران عادی قرار می‌گیرد. اولین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید ۱۰ و ۱۱ اواخر بهمن و اوایل اسفند از راه رسیدند و احتمالا شاهد چنین موضوعی برای نسخه بعدی اندروید هم باشیم.

اولین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید قابلیت‌های زیادی ندارد و نمی‌توان به درستی درباره آن اظهارنظر کرد. چنین موضوعی درباره اندروید ۱۲ هم احتمالا صادق خواهد بود و پس از انتشار چندین بیلد، با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

گوگل معمولا نسخه‌های بتای عمومی را با قابلیت‌های بیشتری منتشر می‌کند. سال گذشته میلادی به علت شیوع ویروس کرونا، بتای اندروید ۱۱ کمی دیرتر از انتظار و اوایل ماه ژوئن (اواخر خرداد ماه) منتشر شد. با توجه به این موضوع، شاید بتای عمومی اندروید ۱۲ هم خرداد ۱۴۰۰ از راه برسد.

قابلیت‌های اندروید ۱۲

گوگل نسخه‌های جدید اندروید را با قابلیت‌های متنوعی منتشر می‌کند و این موضوع برای نسخه بعدی هم صادق خواهد بود. طبق گزارش‌ها، اندروید ۱۲ به ویژگی دوبار ضربه برای بازگشت به مرحله قبلی مجهز می‌شود. از دوبار ضربه می‌توان به عنوان شورتکات برای دسترسی به دستیار گوگل اسیستنت، قطع آلارم یا اسکرین‌شات گرفتن هم استفاده کرد.

این قابلیت با اسم رمز «کلمبوس» در نسخه بتای اندروید ۱۱ وجود داشت، اما از بیلد عمومی حذف شد، بنابراین شاید در نهایت در نسخه بعدی اندروید به آن دسترسی پیدا کنیم.

این احتمال وجود دارد که گوگل در نسخه بعدی اندروید تنظیمات و کنترل‌های بیشتری برای مجوز‌های اپ‌ها درنظر بگیرد. علاوه بر این، احتمالا نوتیفیکیشن‌ها با تغییراتی در طراحی و عملکرد مواجه می‌شوند و شاید دریافت بروزرسانی سیستمی از پلی‌استور هم ممکن شود. یکی دیگر از ویژگی‌های احتمالی اندروید ۱۲ می‌تواند قابلیت «هایبرنیشن» برای کاهش حجم اپ‌ها باشد.

رابط کاربری اندروید ۱۲

از سال ۲۰۱۴ و معرفی طراحی متریال، شاهد تغییر چندانی در طراحی رابط کاربری اندروید نبوده‌ایم، البته گوگل تغییرات کوچک زیادی در سیستم عامل موبایل خود اعمال کرده. با توجه به این موضوع شاید فکر کنید نسخه بعدی باید شروعی برای یک تغییر بزرگ باشد.

به احتمال زیاد شاهد تغییر چندانی در رابط کاربری اندروید ۱۲ نخواهیم بود و البته جای تعجب چندانی هم نخواهد داشت، چرا که طراحی کنونی ظاهر جذاب و مناسبی دارد. شاید گوگل برخی از المان‌های لانچر پیکسل را تغییر دهد یا آن‌ها را به اندروید بیاورد. با این حال با توجه به اینکه با رابط‌های کاربری متفاوتی از سوی شرکت‌ها مانند سامسونگ روبه‌رو هستیم، تغییر چشمگیر یا کلی رابط کاربری اندروید ۱۲ چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

مرتبط : هک اینستاگرام

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + هفت =