کلمه atm مخفف چیست؟

0
کلمه atm مخفف چیست؟ یکی از کلماتی که خیلی میشنویم این کلمه است اما معنی آن چیست؟ در ادامه با دیجیتالیا همراه باشید تا باهم بررسی کنیم.

کلمه atm مخفف چیست؟

Automated Teller Machine مخفف ATM است که خیلی وقت ها آن را میشنویم. عابربانک، خودپرداز، زودپرداز و آنی بانک هم اسم های دیگر برای اینجور دستگاه ها و مکان ها هستند. امروز یکی از مهم ترین چیزهایی که میتواند پول ما را در اولین زمان نقد کند، عابربانک است. فرض کنید ساعت ۱۲ شب هست و میخواهید پول بگیرید یا نیاز به شارژ گوشی خود دارید؛ اگر به موبایل بانک یا اینترنت بانک دسترسی نداشته باشید چاره چیست؟ قطعا استفاده از خودپرداز!

بسیاری از خودپردازها نیز به امکان واریز پول یا چک، جابجایی پول میان حساب‌های بانکی و حتی خرید تمبر را برای مشتریان فراهم می‌کنند. در ایران اغلب دستگاههای خود پرداز به شبکه شتاب متصل هستند. شبکه شتاب امکان برداشت و مشاهده موجودی را برای دارندگان کارتهای بانکهای عضو این شبکه از همه خودپردازها فراهم می‌آورد. در ایران می‌توان از طریق دستگاههای خودپرداز اقدام به پرداخت قبض‌های خدمات عمومی نظیر آب، برق و تلفن نمود.

در ایران اغلب دستگاه‌ های خود‌پرداز به شبکه شتاب متصل هستند. شبکه شتاب امکان برداشت و مشاهده موجودی را برای دارندگان کارت‌های بانک‌های عضو این شبکه از همه خودپرداز‌ها را فراهم می‌آورد. در ایران می‌توان از طریق دستگاه‌های خود‌پرداز اقدام به پرداخت قبض‌های خدمات عمومی نظیر قبض آب، قبض برق و قبض تلفن نیز نمود. دستگاه خودپرداز یک دستگاه الکترومکانیکی است که صرفاً با هدف به کارگیری در بانکداری الکترونیک اختراع و مورد استفاده قرار گرفت.

فواید کارت های عابر بانک چیست؟

کارت های عابر بانک فواید زیادی دارند که یکی از مهمترین و متداول ترین آن ها این است که لازم نیست برای خرید حجم زیادی از پول نقد را همراه خود ببریم بلکه با داشتن یک کاربر عابر به راحتی در هر فروشگاهی میتوان خرید نمود.

از دیگر مزیت های متداول این کارتها انتقال وجه است که بدون محدودیت زمان و مکان با استفاده از دستگاه های خود پرداز میتوان از این کارتها برای انتقال وجه استفاده نمود.

کارتهای عابر بانک حتی به صرفه جویی در وقت و انرژی هم کمک میکنند شاید در قدیم برای پرداخت قبوض خود باید به بانک مراجعه میکردیم اما در حال حضار با استفاده از این کارتها به سادگی میتوان قبض ها را در کوتاه ترین زمان پرداخت کرد.

حتی این کارتها میتوانند حجم زیادی از ترافیک را هم کاهش دهند چون قبلا لازم بود برای پرداخت پول و یا ثبت نام حتما به بانک مورد نظر مراجعه میگردیم اما در حال حاضر با داشتن کارتهای عابر و رمز اینترنتی میتوان خرید اینترنتی هم داشت.

پول نقد علاوه بر اینکه حجم زیادی را اشغال میکند باعث انتقال آلودگی و بیماری ها نیز میشود البته حفظ و نگه داری اسکناس و سکه هایی که روزانه از آنها استفاده میکنیم بسیار مهم است اما کارتهای عابر کمتر در معرض آلودگی قرار میگیرند و حجم خیلی کمی را اشغال میکنند.

علاوه بر خرید در فروشگاه ها میتوان خرید اینترنتی، خرید شارژ را نیز با استفاده از کارتهای عابر بانک انجام داد اما در کنار این مزایایی که کارت های عابر بانک دارند باید همیشه در حفظ و نگه داری آنها نیز دقت لازم را نمود چون این کارت ها با داشتن موجودی میتوانند مثل پول نقد در معرض خطر باشند بنابراین همیشه سعی کنید هر چند وقت یکبار رمز کارت خود را تغییر دهید.

اگر خرید اینترنتی انجام میدهید باید دقت شما چندین برابر بیش از خرید از فروشگاه ها با دستگاه پوز باشد خرید اینترنتی نیاز به رمز دوم یا همان رمز اینترنتی دارد حتما باید قبل از خرید از صحت و اعتبار فروشگاه اینترنتی اطمینان حاصل کنید و با توجه به پولی که پرداخت میکنید از پشتیبانی سایت برای خرید و همچنین معتبر بودن آن مطمئن شوید.

هیچ گاه رمز خود را در اختیار دیگران قرار ندهید عابر بانک یک وسیله ی شخص است پس باید در نگه داری آن دقت کنید به همان اندازه که برای حفظ پول نقد خود توجه لازم را دارید باید برای نگه داری کارت عابر بانک نیز دقت کنید.

فعال کردن سیستم همراه بانک برای اطلاع از وجوهی که به حساب شما وارد و یا برداشت میشود نیز خوب است اما همیشه باید در استفاده از این خدمات خوب نیز دقت کافی داشته باشید. همیشه دقت کنید که رسیدی را که دستگاه خود پرداز برای انتقال وجه و یا دریافت موجودی به شما میدهد را نزد خود نگه دارید و آن را رها نکنید.

ATM چگونه کار می کند؟

«ناهمزمان» در ATM به این معنی است که ATM اطلاعات را با سرعت ثابت یا با استفاده از تایمر ارسال و دریافت نمی کنند، بلکه در عوض بر اساس قابلیت اطمینان جریان سخت افزاری و اطلاعاتی با سرعت انتقال مذاکره می کنند. «حالت انتقال» در ATM به ساختار سلول در اندازه ثابت استفاده می شود که برای اطلاعات بسته بندی استفاده می شود.

این انتقال مبتنی بر سلول در تضاد با مکانیسم های بسته متغیر شبکه محلی (LAN) معمولی است، به این معنی که اتصالات ATM قابل پیش بینی هستند و می توان آنها را مدیریت کرد به طوری که هیچ نوع داده یا اتصال واحدی نمی تواند مسیر انتقال را در انحصار خود داشته باشد.

فناوری ATM از فناوری پهنای باند (ISDN (B-ISDN سرچشمه گرفته و در درجه اول در لایه ۲ مدل مرجع اتصال سیستم های باز (OSI) کار می کند. ATM دستگاه ها را از طریق WAN با استفاده از کانال های مجازی (VC) و مسیرهای مجازی (VP) متصل می کند.

مطلب هدیه دیجیتالیا: amir seyedzadeh

کانال های مجازی متشکل از یک یا چند پیوند ATM فیزیکی است که برای انتقال داده ها بین ایستگاه های از راه دور در یک سری متصل شده اند. VC فقط هنگامی که داده ها بر روی آن منتقل می شود وجود دارد و همه سلول های انتقال داده شده ATM از همان VC پیروی می کنند تا از انتقال داده مطمئن اطمینان حاصل کنند.

مسیر مجازی مجموعه ای از VC ها است که دارای همان نقاط مبدا و مقصد است که می تواند برای جمع آوری ترافیک منتقل شده به یک مقصد مشخص مورد استفاده قرار گیرد.

لیست ATM های ایرانی (عابربانک های ایرانی)

بانک پارسیان بانک ملت بانک توصعه صادرات ایران بانک شهر بانک مسکن
بانک پاسارگاد بانک ملی بانک سینا بانک رفاه بانک سرمایه
بانک کشاورزی بانک صنعت و معدن بانک کارآفرین بانک سپه پست بانک ایران
بانک سامان بانک اقتصاد نوین بانک صادرات ایران بانک تجارت موسسه اعتباری توسعه
موسسه مالی و اعتباری قوامین موسسه مالی و اعتباری مهر بانک انصار بانک صادرات بانگ گردشگری

 

ATM در کشورهای دیگر

منطقه معادل معنی
انگلیسی آمریکا (Automated Teller Machine (ATM بانکدار خودکار
در شرق آمریکا MAC machine یا (MAC (Money Access Center مرکز دسترسی به پول
انگلیسی کانادا (Automated Banking Machine (ABM دستگاه خودکار بانکی
در برخی زبانهای اروپایی Bancomat یا Bankomat دستگاه خودکار بانک
در اسپانیایی Cajero Automático دستگاه خودکار نقد کردن
در انگلستان Cashpoint و Cashmachine نقدگاه: انگلیسی‌ها در زبان عامیانه به دستگاه خودپرداز «سوراخ در دیوار» می‌گویند.
آلمانی Geldautomat دستگاه خودکارِ پول
در نروژ Minibank بانک کوچک
در هلند Pin Automaat دستگاه خودکار پول کشیدن
در سوئیس Postomat دستگاه خودکار بانکی به نام سوئیس پست

 

مزیت های ATM یا خودپرداز چیست؟

خودپردازها مزیت های خیلی زیادی دارند که میتواند کارهای بانکی ما را بیش از قبل تسهیل کنند. از جمله :

  • ارائه خدمات ۲۴ ساعته
  • امنیت بالا در ارائه خدمات بانکی
  • انجام بسیاری از خدمات بانکی که تا پیش از این توسط مسئولین باجه ها در بانک ها صورت می گرفت
  • راحتی استفاده برای مشتریان
  • استفاده از تمامی خدمات بانکی در تمامی شهرها بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک
  • ارائه خدمات بدون خطای انسانی

تاریخچه استفاده از خودپردازها

اولین دستگاه خودپرداز را ۲۷ ژوئن ۱۹۶۷ یک شعبه بانک بارکلیز در محله انفیلد در شمال لندن افتتاح کرد. این اختراع جان شپرد-بارون بود و در آن زمان حداکثر ده پوند به متقاضیان پرداخت می‌کرد. شعبه انفیلد بانک بارکلیز همچنان فعال است و در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷ به مناسبت پنجاهمین سالگرد خودپرداز یکی از دستگاه‌هایش را به رنگ طلایی درآورد.

اولین تراکنش تاریخ خودپرداز در ۲۷ ژوئن ۱۹۶۷ توسط رگ وارنی کمدین انگلیسی معروف آن زمان صورت پذیرفت ولی باز هم این دستگاه اسکناس تحویل نمی‌داد، تحویلی این دستگاه یک چک کاغذی بود که قابلیت خوانده شدن توسط ماشین را داشت. برگه‌های مورد استفاده محصول کمپانی دلارو بود که متخصص تولید اوراق بهادار بانکی بود.

این دستگاه داکس نامیده می‌شد که هم‌چنین با نام ماشین دلارو نیز نامیده می‌شد. تنها نه روز بعد در سوئد، کمپانی متیور ماشین به سفارش بانک سویدی سیوینگ دستگاهی با نام بانکومات را ارائه نمودند. این دستگاه به صورت آنلاین در روز ۶ می ۱۹۶۸ مورد استفاده قرار گرفت. یک ماه پس از رخداد انفیلد تاون حاصل همکاری بانک وستمینستر انگلستان، کمپانی اسمیت (فعال در زمینه سنسورهای تشخیص) و کمپانی چاب (فعال در زمینه گاو صندوق ) دستگاه دیگری با نام چاب ام دی تو را ارائه دادند که آن نیز به جای اسکناس برگه بهادار ارائه می‌داد.

این دستگاه اسکناس تحویل نمی‌داد، تحویلی این دستگاه یک چک کاغذی بود که قابلیت خوانده شدن توسط ماشین را داشت. برگه‌های مورد استفاده محصول کمپانی دلارو بود که متخصص تولید اوراق بهادار بانکی بود. در ۲ سپتامبر ۱۹۶۹ بانک کمیکال اولین خودپرداز خود را در شعبه راک ویل سنتر نیویورک راه‌اندازی کرد. این خودپرداز مبلغ ثابتی را با وارد ساختن کارت کدگذاری شده مخصوص مشتری پرداخت می‌نمود.

این خودپرداز برای اولین بار از صفحه نمایش استفاده نمود. جمله تبلیغاتی معروف این بانک این بود که «در ۲ سپتامبر بانک باز خواهد شد و دیگر هیچ‌گاه بسته نخواهد شد.» این دستگاه داکتلر نیز نامیده می‌شد. نخستین دستگاه خودپرداز خاورمیانه، در ایران به وسیلهٔ بانک بیمه بازرگانان و در تهران قرار گرفت. امروزه اغلب دستگاه‌ های خود پرداز ایرانی به شبکه شتاب متصل هستند. شبکه شتاب امکان برداشت و مشاهده موجودی را برای دارندگان کارت های بانکهای عضو این شبکه از همه خودپردازها فراهم می‌آورد. در ایران می‌توان از طریق دستگاه‌های خودپرداز اقدام به پرداخت قبض‌های خدمات عمومی نظیر آب، برق و تلفن نمود.

بانک تهران در سال ۱۳۵۰ شمسی (معادل ۱۹۷۱ میلادی ۴ سال پس از ثبت اختراع ماشین پرداخت پول در جهان)، اقدام به ورود و به کارگیری دستگاه خودپرداز از یکی از مدعیان این اختراع یعنی چاب ام دی تو نمود و بعد از ورود ۶ دستگاه و نصب آن‌ها در تهران، با خرید نوع جدیدتر یعنی چاب ام دی فور اس تعداد آن‌ها را به ۱۲ دستگاه در کشور افزایش داد. شش دستگاه اول در تهران و در شعب چهار راه ‌پهلوی، تخت جمشید، جمالزاده، تجریش، بازار و فردوسی و شش دستگاه دیگر در شعب شهرستان‌ های چالوس، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و رشت نصب گردید.

مطلب هدیه دیجیتالیا: لاستیک رودکروزا

اجزای خودپرداز

اجزای تشکیل دهنده خودپرداز شامل کامپیوتر صنعتی به عنوان پردازش‌گر، کارت‌خوان مغناطیسی و کارت‌خوان هوشمند و جدیدا کارت‌خوان غیرتماسی، صفحه کلید که در خودپرداز معمولاً ای ای ای پی۴ نامیده می‌شود، پروسسور اختصاصی رمزنگاری، صفحه نمایش، کلیدهای انتخابی ، ژورنال پرینتر، محفظه سخت، سنسورها و نشان‌گرها، بیرون دهنده پول ، در مدل‌های جدید دوربین، قسمت مخصوص پذیرش پول (در دستگاه‌های با قابلیت پذیرش پول)، بارکد خوان، پورت‌های کامپیوتری مختلف و بلندگو است. یک دستگاه خودپرداز از دو بخش ورودی و چهار بخش خروجی تشکیل شده است.

کارتخوان

کارتخوان یکی از بخش های ورودی دستگاه ATM یا خودپرداز است که داده های روی کارت را می خواند. این دستگاه به کمک نوار مغناطیسی پشت کارت، اطلاعات موجود در کارت شما را ضبط می کند و سرور اصلی برای دریافت اطلاعات حساب بانکی شما از آن استفاده می کند.

صفحه کلید

پس از وارد کردن کارت در دستگاه خودپرداز، باید رمز عبور خود را با استفاده از صفحه کلید وارد کنید. این رمز به هنگام ارسال برای سرورها یا پردازنده های میزبان کدگذاری می شود.

اسپیکر

اسپیکر یا بلندگو برای پخش صدا به هنگام فشار دادن کلیدهای مختلف به کار می رود.

صفحه نمایش

صفحه نمایش، اطلاعات مربوط به تراکنش ها را به شما نمایش می دهد. تمامی مراحل برداشت از حساب یا دیگر خدمات از طریق این صفحه برای شما نمایش داده می شود. در بیشتر دستگاه های ATM از صفحه CRT یا LCD استفاده می شود.

پرینتر رسید

این پرینتر، تمامی جزئیات مربوط به خدمات بانکی شامل تاریخ، ساعت، شماره پیگیری، مبلغ و … را برای مشتریان چاپ می کند.

نگهدارنده پول نقد

این بخش از دستگاه ATM یا خودپرداز را می توان قلب آن به شمار آورد. این سیستم مرکزی در دستگاه خودپرداز است که می تواند پول درخواست شده را به مشتری تحویل دهد. .ظیفه اصلی این بخش، شمارش اسکناس ها و تحویل دادن آن ها به مشتری است. تمامی این فعالیت ها به وسیله سنسورهایی با دقت بالا انجام می شوند.

انواع دستگاه های خودپرداز

دستگاه های خودپرداز هم در نوع خودشان انواع مختلفی دارند :

دستگاه خودپرداز خطی

دستگاه خودپرداز خطی از طریق یک اتصال ۴ نقطه به خطوط اختصاصی تلفن متصل می شود. این نوع ماشین ها باید در مکان های مناسبی قرار گیرند. هزینه عملیاتی این ماشین ها بسیار زیاد است.

دستگاه خودپرداز Dial Up

خودپردازهای Dial UP از طریق خطوط تلفن معمولی و مودم به پردازنده های میزبان متصل می شوند. هزینه عملیاتی کردن این خوپردازها در مقایسه با خودپردازهای خطی کمتر است.

مطلب هدیه دیجیتالیا: هدایای تبلیغاتی در اصفهان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 2 =