مهارت های یک مهندس آی تی

0

مهندسی فناوری اطلاعات نقش مهمی در سبک زندگی مدرن ما ایفا می کند. این رشته تقریبا تمام جنبه های زندگی انسان را لمس کرده است در دیجیتالیا مهارت های یک مهندس آی تی را برای شما آماده کرده ایم .

تحقیقات مؤسسه TEKsystems در زمینه پیش‌بینی وضعیت فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۷ نیز حاکی از اعتماد زیاد بازار به این صنعت و رشد چشمگیر بودجه بخش آی‌تی سازمان‎ها است. در مجموع، می‎توان چشم‌انداز نسبتاً روشنی را در سال جاری برای متخصصان فناوری اطلاعات به‌ویژه برخی مهارت‎های خاص دید. در ادامه، نظر برخی متخصصان سازمان‎های بزرگ درباره اینکه کدام مهارت‎ها در سال ۲۰۱۷ بیشترین تقاضا را خواهند داشت، بررسی خواهیم کرد.
توسعه‌دهندگان حرفه‎ای نرم‌افزار
جین ریچاردسون مدیر عملیاتی Experts Exchange می‎گوید: «اگر یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار تنها با یک زبان یا پلتفرم آشنا باشد، نمی‎توان او را یک متخصص قلمداد کرد. آن‌ها باید علاوه‌بر تخصص اصلی خود با مفاهیم مدیریت فناوری اطلاعات، طراحی، تضمین کیفیت، مدیریت کسب و کار و علم تجزیه و تحلیل آشنا و به‌طور کلی توانایی‎های چندجانبه داشته باشند. کسب مهارت‎های همه‌جانبه در حرفه توسعه نرم‌افزار به فرد کمک خواهد کرد تا محصول خود را با سرعت بیشتری به بازار عرضه کند، هزینه‎ها را کاهش و گروهی را تشکیل دهد که درک بهتری از مشکلات تجاری دارند و روش حل آن را نیز به‌خوبی می‎دانند.»

 

مدیریت پروژه

موندو استفان زفارینو مدیر بخش کارگزینی و استخدام شرکت می‎گوید: «با افزایش بودجه بخش فناوری اطلاعات، سازمان‎ها به مدیران پروژه‎ای نیاز دارند که کمک می‎کنند تا پروژه‎ها بر اساس میزان بودجه و زمان‎بندی مشخص در مسیر اصلی خود باقی بمانند. مدیران پروژه با تجربه در مهارت‎های خاص هم‌راستا مثل فناوری اطلاعات، مراقب‎های بهداشتی، مالی یا سایر تخصص‎های مربوطه فرصت‎های شغلی بالاتری را در سال ۲۰۱۷ خواهند داشت.»

مهارت های یک مهندس آی تی

امنیت سایبری

زفارینو می‎گوید: «برای خیلی از مشتریان ما امنیت سایبری به اولویت شماره یک تبدیل شده و این تقاضایی است که به‌‌زودی فروکش نخواهد کرد. در حال حاضر، تقاضا برای چنین مهارت‎هایی بسیار بالا است و یک فرصت شغلی مناسب به‌نظر می‎رسد. هرچه میزان اهمیت این مهارت و خطرات عدم برخورداری از آن بیشتر آشکار می‎شود، کسب و کارهای آینده‌نگر بیشتر به‌دنبال افزایش امنیت داده‎ها و اطلاعات خود می‎روند و نیاز به متخصصان این شاخه را بیشتر احساس خواهند کرد.»

 

متخصص شبکه

زفارینو می‎گوید: «اگرچه در بازار کار سال ۲۰۱۶ تقاضا برای تخصص شبکه متوقف شد، اما نیاز به متخصصان شبکه همچنان ادامه خواهد داشت. مدیریت شبکه و مهندسی شبکه یکی از ارزشمندترین مهارت‎هایی است که مشتریان ما به‌دنبال آن هستند. متخصصان شبکه ماهر در زمینه وب، استریم ویدیو و امنیت از جایگاه شغلی بالایی در سال ۲۰۱۷ برخوردار خواهند بود، زیرا کسب و کارهای دیجیتال همچنان به‌سرعت در حال پیشرفت و شکوفایی هستند.»

 

طراحی و توسعه رابط‎های کاربری و تعاملی

زفارینو معتقد است که امروزه دیگر مصرف‌کنندگان چه از راه حل‎های نرم‌افزاری سازمانی و یا دستگاه‎های خرید و بازی استفاده کنند، تنها رابط‎های کاربری سریع، یکپارچه و بدون دردسر را ترجیح می‎دهند. تقاضا برای حرفه طراحی رابط‎های کاربری و تعاملی (UX/UI) در حال افزایش است، زیرا رابط‎های کاربری به‌کار گرفته شده در نرم‌افزارها باید بتوانند تا حد ممکن ساده و قابل درک باشند.

مهارت های یک مهندس آی تی

آزمایش و تضمین کیفیت

درست در کنار رابط‎های کاربری و تعاملی، آزمایش‌های مربوط به تضمین کیفیت قرار دارد. اگر یک محصول نهایی خوش‌ساخت و یکدست از یک پشتوانه نرم‌افزاری قدرتمند برخوردار نباشد، نمی‎تواند به‌درستی سازماندهی شود. تحقیقات مؤسسه TEKsystems در زمینه پیش‌بینی وضعیت فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۷ نشان می‎دهد اهمیت مهارت‎های تضمین کیفیت و آزمایش طی سال گذشته رشد زیادی داشته است.

 

مهندسی کلاود

با ادامه تغییر مسیر به‌سمت زیرساخت‎های شبکه‎های کلاود عمومی‎ و استفاده روزافزون از این فناوری، کسب مهارت در زمینه راه‌اندازی و تنظیم، انجام یکپارچه‌سازی و حفظ امنیت توسعه کلاود در سال ۲۰۱۷ رونق بیشتری خواهد گرفت. زفارینو می‎گوید: «ما شاهد جهش در زمینه نیاز شرکت‎ها به مهارت‎های مربوط به کلاود، از تخصص‎های معماری و زیرساخت‎ها تا مهندسی و توسعه آن هستیم. ما تصور می‎کنیم از آنجا که اغلب سازمان‎ها از قبل برای توسعه فناوری کلاود خود طرح و برنامه داشته‎اند، حالا به‌دنبال عملیاتی کردن برنامه خود هستند و نیاز به متخصصانی در این زمینه دارند.»

مهارت های یک مهندس آی تی

 

داده‎های حجیم

در حال حاضر، شرکت‎ها سرگرم تلاش برای رسیدگی به سیل داده‎هایی هستند که تولید می‎کنند. این‎ها داده‎هایی هستند که هرچیزی از داده‎های کاربری، داده‎های رفتاری مشتریان تا داده‎های فروش و بازاریابی را شامل می‎شوند. متخصصانی که بتوانند راهکارهایی را برای جمع‌آوری، پردازش، تجزیه و تحلیل و تفسیر این داده‎ها ارائه کنند، جایگاه ویژه‎ای در موفقیت یک سازمان خواهند داشت. ریچاردسون می‎گوید: «هر صنعتی از فناوری اطلاعات تا بازاریابی مالی و سیاست‌گذاران وغیره مشغول استخدام تحلیل‌گران داده‎ای هستند که می‎توانند به آن‌ها در تصمیم‌گیری‎های آگاهانه کمک کنند.»

مدیریت شبکه و مهندسی شبکه یکی از ارزشمندترین مهارت‎هایی است که مشتریان ما به‌دنبال آن هستند. متخصصان شبکه ماهر در زمینه وب، استریم ویدیو و امنیت از جایگاه شغلی بالایی در سال ۲۰۱۷ برخوردار خواهند بود

 

یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی

به‌جای برنامه‌نویسانی که در کدهای خود سناریوهای شرطی را می‎نویسند، حالا الگوریتم‎ها و سیستم‎های تصمیم‌گیری وجود دارند که از آن‌ها برای اتخاذ قطعی تصمیمات بر پایه داده‎های دریافتی لحظه‎ای استفاده می‎شود. ریچاردسون می‎گوید: «متخصصان فنی ساخت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی الگوریتم‎ها و محصولاتی را خواهند ساخت که در سال‎های آینده بسیار مفید خواهند بود.»

 

DevOps

طی سال‎های اخیر واژه جدیدی به‌نام DevOps به فرهنگ لغات صنعت فناوری اطلاعات اضافه شده است. عبارتی که حکایت از همکاری و ارتباط نزدیک بین دو بخش فناوری اطلاعات و واحد عملیاتی یک سازمان دارد. DevOps در سال ۲۰۱۷ نیز همچنان نقش مهمی‎ را در استخدام بخش آی‌تی سازمان‎ها ایفا خواهد کرد. حالا دیگر شرکت‎ها می‎دانند که پیوند بین بخش آی‌تی و واحد عملیاتی برای اطمینان از به ‌نتیجه رسیدن پروژه‎های فناوری اطلاعات و رفع نیازهای تجاری و رسیدن به اهداف بنیادین کاملاً ضروری است. زفارینو می‎گوید: «حالا دیگر تخصص‎های فنی در بخش مدیریت سیستم‎ها، تجزیه و تحلیل تجارت، نرم‌افزار و مهندسی و همین ‎طور علم ادغام استراتژیک فناوری با طرح‎های تجاری که زمانی به‌طور مجزا فعالیت می‎کردند با یکدیگر ادغام می‎شوند.»

 

با بهبود دیدگاه،بینش کاری و نیز شناسایی کامل اهداف سازمانی می توان تصمیم گیری های مناسبی را در حمایت از پیشبرد اهداف سازمانی اتخاذ نمود. همچنین متخصصین آی تی باید توانمندی مذاکره با مدیریت سازمان در مورد استراتژی، تدبیرات هوشمندانه و راه هکارهای مناسب در راستای تحقق اهداف شرکت را افزایش دهند.

هر روز کاری، باید فرصتی برای بهبود مهارت های ارتباطی و درک بهتر دورنماها و انگیزه های همکاران، مشتریان و مدیران قرار گیرد. دانش هدایت و رهبری یک مجموعه ، چگونگی ایجاد تیم های کاری اثرگذار و شیوه افزایش پتانسیل کاری در دیگران، یک متخصص آی تی را تا به یک مدیر فنی توانمند تبدیل می کند.

جنبه های متعددی برای موفقیت در شغل و حرفه کاری وجود دارد، بهر حال موفقیت یک کارشناس فناوری اطلاعات وابستگی عمیقی به تلاش گروهی دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 11 =