مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

جریان های نقدی تنزیل شده چیست؟

0

جریانات نقدی تنزیل شده یک روش ارزیابی است که برای تعیین جذابیت یک فرصت سرمایه گذاری به کار می‌رود برای نقد و بررسی کامل با دیجیتالیا همراه شوید .

تحلیل جریانات نقدی تنزیل یافته از تخمین‌های جریان نقدی آزاد آتی و تنزیل آن‌ها استفاده می‌کند تا به تخمین ارزش فعلی برسد که برای ارزیابی پتانسیل یک سرمایه گذاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگر ارزش به‌دست‌آمده از طریق تحلیل جریان نقدی تنزیل یافته بیشتر از هزینه فعلی سرمایه گذاری ها باشد، این فرصت ممکن است فرصت خوبی به شمار بیاید.

این تحلیل به شکل زیر محاسبه می‌شود:

جریان های نقدی تنزیل شده چیست؟

CF= جریان نقدی

r= نرخ تنزیل (WACC)

به DCF همچنین مدل جریان های نقدی تنزیل شده نیز می‌گویند.

توضیحات مدیر مالی در مورد جریانات نقدی تنزیل شده
درحالی‌که تحلیل جریانات نقدی تنزیل شده دارای محاسباتی پیچیده است، هدفش آن است که پولی را که سرمایه گذار از سرمایه گذاری دریافت می‌کند و بسته به ارزش زمانی پول تنظیم شده، محاسبه نماید.

ارزش زمانی پول بر این فرض است که یک ریال امروز بیش از یک ریال فردا ارزش خواهد داشت. به طور مثال، با فرض یک نرخ سود سالانه ۱۰ درصدی، ۱۰۰۰ تومان در یک حساب پس انداز، سال دیگر ۱۱۰۰ تومان ارزش خواهد داشت. به خاطر قضیه تقارنی (اگر a=b پس b=a) باید در نظر بگیریم که ۱۱۰۰ تومان سال دیگر، حالا ۱۰۰۰ تومان ارزش خواهد داشت. وقتی صحبت از تعیین ارزش آتی سرمایه گذاری ها می‌شود، استفاده از میانگین موزون هزینه سرمایه (WACC) به‌عنوان نرخ تنزیل، بسیار رایج است.

برای شرکت فرضی شناسا، ما تحلیل جریانات نقدی تنزیل شده را ابتدا با تعیین رشد جریان نقدی آتی شرکت به کار می‌بریم. ما با تعیین جریان نقدی آزاد شرکت برای دوازده ماه، برابر با جریان نقدی عملیاتی در آن بازه منهای مصارف سرمایه ای، کار خود را شروع می‌کنیم. فرض کنید که جریان نقدی آزاد شرکت در دوازده ماه ۵۰ میلیون دلار است. ما این عدد را با جریان های نقدی سال قبل مقایسه می‌کنیم تا نرخ رشد را تخمین بزنیم. همچنین مهم است که منبع این رشد را هم در نظر بگیریم. آیا فروش در حال افزایش است؟ آیا هزینه ها در حال کاهش می‌باشند؟ این عوامل، پایداری نرخ رشد را که در ارزیابی ها کاربرد دارند، تعیین می‌نماید.

فرض کنیم شما این‌گونه تخمین زده‌اید که جریان نقدی شرکت شناسا در دو سال اول با نرخ ۱۰% رشد خواهد داشت و سپس در سه سال بعدی به ۵% خواهد رسید. بعد از چند سال، ممکن است یک نرخ رشد جریان نقدی درازمدت را اعمال نمایید که فرضاً رشد سالانه را از آن نقطه به بعد نمایش می‌دهد. ‌این ارزش نباید از چشم‌اندازهای رشد درازمدت کل شرکت خیلی بالاتر باشد و فرض می‌کنیم که برای شرکت شناسا ۳% است. سپس شما WACC را محاسبه خواهید کرد، فرض کنیم به ۸% رسیدید. ارزش نهایی، یا روش‌های ارزیابی درازمدت رشد شرکت با استفاده از مدل گوردون سوئیچ محاسبه می‌گردد:

(نرخ رشد بلندمدت- نرخ تنزیل)/(نرخ رشد درازمدت+۱) جریان نقدی پیش‌بینی‌شده برای سال آخر=ارزش نهایی

حالا می‌توانید جریان نقدی را برای هر بازه، شامل ارزش نهایی، تخمین بزنید:

سال ۱ = ۵۰ * ۱٫۱۰ ۵۵
سال ۲ = ۵۵ * ۱٫۱۰ ۶۰٫۵
سال ۳ = ۶۰٫۵ * ۱٫۰۵ ۶۳٫۵۳
سال ۴ = ۶۳٫۵۳ * ۱٫۰۵ ۶۶٫۷۰
سال ۵ = ۶۶٫۷۰ * ۱٫۰۵ ۷۰٫۰۴
ارزش نهایی = ۷۰٫۰۴ (۱٫۰۳) / (۰٫۰۸ – ۰٫۰۳) ۱,۴۴۲٫۷۵

در نهایت برای محاسبه جریان نقدی تنزیل شده شرکت X شناسا شما هرکدام از این جریان های نقدی را اضافه می‌کنید و آن‌ها را با استفاده از WACC برای ارزش فعلی تغییر می‌دهید.

DCF شرکت = (۵۵ / ۱٫۰۸۱) + (۶۰٫۵ / ۱٫۰۸۲) + (۶۳٫۵۳ / ۱٫۰۸۳) + (۶۶٫۷۰ / ۱٫۰۸۴) + (۷۰٫۰۴ / ۱٫۰۸۵) + (۱,۴۴۲٫۷۵ / ۱٫۰۸۵) = ۱۲۳۱٫۸۳

۱٫۲۳ میلیارد دلار، تخمین ماست از ارزش فعلی شرکت شناسا. اگر شرکت دارای بدهی خالص باشد، این بدهی باید کسر شود، همان‌طور که ادعاهای صاحبان سهام به دارایی‌های یک شرکت وابسته به دارندگان اوراق قرضه است. نتیجه، تخمینی است از ارزش منصفانه سهام شرکت. اگر این عدد را بر تعداد سهام منتشر شده، فرضاً ۱۰ میلیون سهم، تقسیم نماییم، ارزش سهام ۱۲۳٫۱۸ دلاری به ازای هر سهم خواهیم داشت که می‌توانیم آن را با قیمت سهام در بازار مقایسه نماییم. اگر تخمین ما از قیمت فعلی سهام بالاتر باشد، ممکن است شرکت شناسا را به‌عنوان یک سرمایه گذاری خوب در نظر بگیریم.

مدل‌های جریان نقدی تنزیل شده، قدرتمند هستند ولی نتیجه این مدل‌ها به درستی و کیفیت ورودی‌ها بستگی دارد. همان‌طور که این اصل می‌گوید:«ورودی‌های با کیفیت پایین، خروجی‌های ضعیفی تولید خواهند کرد.» تغییرات کوچک در ورودی‌ها می‌تواند به تغییراتی بزرگی در تخمین ارزش یک شرکت منجر شود و هر فرضی این پتانسیل را دارد که دقت تخمین یک شرکت را کاهش دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات