تبلیغات کلیکی چیست

0

تبلیغات کلیکی یک روش نوین تبلیغاتی در عرصه دیجیتال و پیشرفت کسب و کار اینترنتی است برای توضیحات تکمیلی با دیجیتالیا همراه شوید .

دنیای بازاریابی آنلاین دارای بخش‌های مختلفی است که می‌توان گفت اکثریت تجارت‌ها شناخت درستی از آن‌ها ندارند. یکی از این بخش‌ها نوعی بازاریابی با عنوان بازاریابی تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click می‌باشد که در صنعت بازاریابی دیجیتالی آن را PPC می‌نامند.

 

بازاریابی با تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟

با یک تعریف ساده می‌توان گفت که بازاریابی با تبلیغات کلیکی یا پرداخت به‌ازای کلیک راهی برای استفاده از موتورهای جستجو به‌منظور کسب بازدید از طریق کلیک‌های کاربران به‌صورت تبلیغات است. از بارزترین مثال‌های موجود برای تبلیغات کلیکی، تبلیغات اسپانسری گوگل در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل است. این سیستم گسترده‌ی تبلیغاتی گوگل Google AdWords نام دارد و دارای چندین بخش است که برخی از آن‌ها تبلیغات کلماتی در موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی در سایت‌های اشتراک ویدئویی مثل یوتیوب و همچنین در اپلیکیشن‌های موبایلی می‌باشند.

نحوه عملکرد این نوع تبلیغات بسیار هوشمندانه است. درواقع تبلیغات کلیکی امروزی بر مبنای تبلیغات کلمات کلیدی پایه‌گذاری شده‌اند. به همین دلیل این تبلیغات هوشمندانه خوانده می‌شوند که می‌توان آن‌ها را با سرعت زیاد و با دقت بالا و درست مطابق با کلمات کلیدی انتخابی سفارش داد. شما به‌ازای تعداد کلیک‌هایی که خواهان دریافت هستید،

مبلغی متناسب با آن را پرداخت کرده و سفارش خود را تکمیل می‌کنید. مثلاً اگر شما تبلیغ خود را برای ۱۰۰۰ کلیک سفارش داده باشید، به مقدار ۱۰۰۰ کلیک از آی‌پی‌های مجزا کلیک دریافت می‌کنید و به محض رسیدن تعداد کلیک‌ها به حدنصاب، تبلیغ شما حذف خواهد شد. گوگل تبلیغ موردنظر شما را با کلمه کلیدی مخصوص به کسب‌و‌کار شما تطابق داده و در نتایج صفحاتی که کاربران اقدام به جستجو برای کلمات مشابه کرده‌اند به نمایش درمی‌آورد.

برای مثال شما خواهان سفارش دادن تبلیغی برای محصول خودتان هستید. مثلاً محصول موردنظر شما ساعت مردانه است. گوگل به‌صورت هوشمند و خودکار کلمه ساعت مردانه را با تبلیغ اصلی شما لینک می‌کند و هرجا در سطح موتور جستجوی گوگل شخصی کلمه ساعت مردانه و یا کلمات مشابه را جستجو کند، سایت شما به‌عنوان تبلیغ نمایش داده می‌شود. این مبحث مهم‌ترین بخش بازاریابی با تبلیغات کلیکی است. ما در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع پرداخته و دلایل حائز اهمیت بودن این بازاریابی را ذکر خواهیم کرد.

تبلیغات کلیکی چیست

 

چرا بازاریابی با تبلیغات کلیکی برای همه سودبخش است؟

تبلیغات کلیکی از آن دسته از بازاریابی‌هایی است که برای همه سودآور خواهد بود. درواقع از سه نظر می‌توان گفت که این نوع تبلیغات مفید و مناسب هستند :

اهمیت تبلیغات PPC برای کاربران (جستجو کننده‌ها): تحقیقات نشان می‌دهند که کاربران یا همان افرادی که اقدام به جستجوی کلمات در موتورهای جستجو می‌کنند، به‌مراتب از تبلیغات کلیکی گوگل بیشتر از دیگر انواع تبلیغات دیجیتالی استقبال می‌کنند. این یعنی کاربران در حالت عادی هیچ اهمیتی به تبلیغات مختلف نمی‌دهند و تنها زمانی تبلیغات برای آنان اهمیت دارد که خودشان با تصمیم قبلی سراغ آن‌ها بروند. همچنین از جایی که ما برای پیدا کردن هر چیزی در اینترنت به سراغ موتورهای جستجو می‌رویم، نتایج به‌دست‌آمده که شامل تبلیغات نیز هستند، به‌شدت با چیزی که ما به دنبالش هستیم رابطه نزدیک‌تری دارند. در کنار این موارد، گوگل از الگوریتمی خاص و بسیار هوشمند به‌منظور مچ کردن نیازهای کاربران و تبلیغات مرتبط با آن‌ها استفاده کرده است تا کاربران با سرعت بیشتری به چیزی که نیاز دارند دست پیدا کنند.

اهمیت تبلیغات PPC برای تبلیغ‌کنندگان: با تبلیغات کلیکی، تبلیغ‌کنندگان فرصتی استثنائی دارند تا بتوانند پیام تبلیغ خود را برای هزاران نفر که دقیقاً به دنبال همان پیام هستند مخابره کنند. تبلیغ‌کنندگان قادر خواهند بود تا مقدار ترافیک دریافتی از طریق کلیک‌های ثبت شده در موتورهای جستجو را مشاهده کرده و بازدهی تبلیغ خود را متوجه شوند.

اهمیت تبلیغات PPC برای موتورهای جستجو: تبلیغات کلیکی به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا در یک زمان بتوانند اطلاعات مورد نیاز جستجو کنندگان و تبلیغ‌کنندگان را با یکدیگر مچ کنند. چنین چیزی نه‌تنها به سود جستجو کنندگان و تبلیغ دهندگان است، بلکه باعث ایجاد یک کانال و بستر مجزا و پرمخاطب برای تبلیغات خواهد بود. موتورهای جستجو از این بستر فراهم شده به‌منظور دریافت سفارش تبلیغات پولی استفاده کرده و درآمد مناسبی از طریق آن برای خود ایجاد می‌کنند.

ازجمله مهم‌ترین مزایای بازاریابی با تبلیغات کلیکی این است که شبکه‌های تبلیغاتی مثل گوگل به تبلیغاتی که داوطلبان بیشتری دارند فضای بیشتری نمی‌دهند. درواقع یعنی اگر یک تجارت اقدام به سفارش چندین تبلیغ کند، دلیلی بر اولویت داشتن بر تجارت‌های دیگر نمی‌شود. این یعنی اگر تجارت شما کوچک و نوپا هم باشد، می‌توانید مطمئن باشید که اگر تبلیغ مناسبی ارائه کرده باشید، در نتایج تبلیغات صفحات جستجو نمایش داده می‌شوید.

 

اما چیزی که این شبکه‌های تبلیغاتی به آن اهمیت داده و آن را اولویت قرار می‌دهند، تبلیغات باکیفیت بالا، یعنی تبلیغاتی که برای کاربران مناسب‌تر و مفیدتر باشد، هستند. به‌عبارت‌دیگر تبلیغاتی که با متون صحیح و کلمات کلیدی تحقیق شده تدوین شده باشند جزو این دسته از تبلیغات هستند. گوگل به چنین عناوینی پاداش داده و آن‌ها را در اغلب موارد در نتایج اولیه قرار می‌دهد. هرچه کیفیت و مرتبط بودن تبلیغات شما با نتایج جستجوی کاربران بهتر باشد، جایگاه مناسب‌تری نیز برای تبلیغ شما در نظر گرفته شده و در نتیجه، تعداد بسیار بیشتری کلیک روانه سایت شما خواهد شد.

 

دلایل دیگری که باعث می‌شود تا تبلیغات کلیکی برای هر تجارتی مفید باشد عبارت‌اند از:

افزایش نرخ مشتریان: همان‌طور که گفتیم، تبلیغات PPC راهی برای معرفی محصول یا سرویس شما به کسانی که به دنبال همان سرویس یا محصول هستند می‌باشد. به همین جهت پیدا کردن کاربران و مشتریان از طریق تبلیغاتی که خود این افراد به دنبالش هستند، راهکاری فوق‌العاده برای جذب مشتریان ثابت و مستعد خرید است. مسلماً اگر ما به دنبال یک محصول یا سرویس باشیم و در موتورهای جستجو به دنبال آن‌ها بگردیم و اگر نتایجی مرتبط و با‌کیفیت پیدا کنیم، روی آن تبلیغات کلیک خواهیم کرد.
بهبود وضعیت برند با هزینه پائین: از دیگر مزایای تبلیغات کلیکی هزینه پائین و مناسب آن نسبت به دیگر انواع تبلیغات بصری می‌باشد. در حقیقت شما دقیقاً به ازای هر مقدار هزینه‌ای که سفارش کنید، به همان مقدار کلیک یا به عبارت دیگر کاربرانی که پتانسیل تبدیل شدن به مشتری را دارند دریافت می‌کنید. آن هم نه کاربران عادی، بلکه افرادی که متن تبلیغاتی شما برایشان جذاب بوده است. در ضمن از جایی که تبلیغات شما در صورت باکیفیت بودن باعث افزایش بهره‌وری موتورهای جستجو نیز می‌شود، در خیلی از موارد این شبکه‌های تبلیغاتی از جمله گوگل، برای تبلیغات شما تخفیف قائل شده و همچنین اعتبار صفحات سایت شما را نیز بهبود می‌بخشند.

تبلیغات کلیکی چیست

با این تفاسیر می‌توان گفت که بازاریابی با تبلیغات کلیکی می‌تواند برای هر نوع تجارت بزرگ و کوچکی سودبخش باشد. اما چرا با اینکه خیلی از وب‌سایت‌ها از این مدل تبلیغات استفاده کرده‌اند، اما بازهم برای آن‌ها نتیجه رضایت‌بخش حاصل نشد؟ دلیل این مسئله نوع اجرا و بی‌دقتی در ثبت این‌گونه سفارش‌ها است. ما پیش‌تر هم گفتیم که نحوه اجرای یک تبلیغ مناسب یا به اصطلاح یک تبلیغ باکیفیت بسیار مهم بوده و اولویت اصلی کل این ماجرا به این نکته مربوط است.

بنابراین اگر شما تصمیم به استفاده از بازاریابی با تبلیغات کلیکی دارید، بهتر است نکات مهمی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم را مدنظر قرار دهید.

آمار و ارقام جالبی که نشان می‌دهند چرا باید از تبلیغات کلیکی استفاده کنیم:

– نزدیک به ۹۸% مردم اولین لینک‌های نمایش داده شده در موتورهای جستجو را انتخاب می‌کنند

– بیش از ۶۴% از کاربران وقتی به دنبال خرید محصول یا سرویسی خاص هستند، روی تبلیغات گوگل که در صفحات اول دیده می‌شوند کلیک می‌کنند.

– ۷۲% از کسانی که اولین سفارش تبلیغات کلیکی خود را ثبت کردند، اقدام به افزایش بودجه خود برای تبلیغات PPC بعدی کردند.

 

تحقیق کلمه کلیدی برای بازاریابی PPC

به‌طور کل می‌توان گفت که تحقیق کلمات کلیدی از جمله اساسی‌ترین اقدامات یک تجارت برای فعالیت در بستر اینترنت می‌باشد. تأثیر و اهمیت بالای تحقیق کلمه کلیدی در بازاریابی PPC نیز بسیار محسوس بوده و باید گفت که درواقع کسب موفقیت در این نوع بازاریابی به‌صورت کامل به یک تحقیق کلمه کلیدی مناسب بستگی خواهد داشت. یک تحقیق جامع در این زمینه ممکن است چند روز زمان شما را بگیرد اما حداقل مطمئن خواهید بود که با اطلاعات مناسب سراغ این بازاریابی رفته‌اید.

یک کلمه کلیدی مناسب برای یک تبلیغ PPC به ترندها و جریانات روز وابسته است. این یعنی ممکن است کلمات کلیدی روی بورس، هر از چند گاهی تغییر کرده و با کلمات مشابه دیگری جایگزین شوند. ازاین‌رو فراموش نکنید که در این مبحث همیشه به‌روز بوده و با آخرین تغییرات این حوزه همگام باشید. برای این کار می‌توانید از ابزارهای آنلاینی همچون Google Keyword Planner بهره‌مند شوید.

 

ویژگی‌های کلمات کلیدی مناسب برای بازاریابی با تبلیغات کلیکی شامل موارد زیر است:

کلمه کلیدی مرتبط: تحت هر شرایطی، مطمئن شوید که کلمه کلیدی انتخابی شما دقیقاً با مبحث و عنوان محصول یا سرویس تبلیغاتی شما مرتبط است. چراکه صحت یک ادعا درصورتی‌ که قابل اثبات نباشد فقط منجر به شکست کمپین شما و فروپاشی اعتبارتان خواهد شد. خیلی از تجارت‌ها با تصور اینکه می‌توانند در تبلیغات خود اغراق کرده تا توجه کاربران بیشتری را جلب کنند، مرتکب این اشتباه بزرگ شده و نه‌تنها هزینه خود را بیهوده صرف کرده‌اند، بلکه در این حالت اعتماد کاربران از نام برند آن‌ها سلب شده و شانس مجدد خود را به‌صورت جدی از دست می‌دهند. حتی برفرض و اگر به‌واسطه کلمه کلیدی غیر مرتبط بتوانید کاربرانی را به سمت سایت خود جذب کنید، باعث شده‌اید تا عده‌ای از کاربران نتوانند چیزی که به دنبالش بوده‌اند را در سایت شما پیدا کنند و درنتیجه خیلی سریع سایت شما را ترک کنند. با انتخاب درست و هدفمند کلمات کلیدی نه‌تنها متهم به ادعای کذب نخواهید شد، بلکه اعتبار و به‌دنبال آن فروش و سودآوری خود را نیز بیشتر می‌کنید.

کلمه کلیدی جامع: کلمه کلیدی انتخابی شما نه‌تنها می‌بایست شامل مهم‌ترین و پرتوجه‌ترین کلماتی که توسط کاربران جستجو می‌شود باشد، بلکه باید جامع و در بسیاری از موارد کمی طولانی باشد. اگرچه در حالت عادی پیشنهاد می‌شود تا به کلمات کلیدی کوتاه‌تر بسنده کنید، اما این طرز فکر که استفاده از کلمات کلیدی بلند ممکن است کار درستی نباشد، یک اشتباه رایج در بین وب‌مسترها است. کلمات بلندبالا کلماتی حساس هستند که دلیل برتری شما به خاطر انتخاب آن‌ها این است که هرکسی سراغ این کلمات نمی‌رود. این فرصت باعث می‌شود تا محتوای شما با انحصار بیشتری گسترش‌یافته و با رقبای خیلی کمتری رقابت کند. همچنین از جایی که این کلمات داوطلبان کمتری دارند، نه‌تنها رقابت بر سر آن‌ها برای شما ساده‌‌تر خواهد بود، بلکه هزینه سفارش آن‌ها نیز کمتر می‌شود. بنابراین کاری که شما باید کنید این است که بعد از تحقیق و پژوهش راجع به کلمات کلیدی مختلف، کلمه‌ای متناسب از هر لحاظ پیدا کنید.

کلمات کلیدی متعدد: تبلیغات PPC رایج و تقریباً تکراری هستند. بنابراین شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که فقط با یک یا دو کلمه کلیدی در این بازاریابی موفق شوید. سعی کنید به‌طور پیوسته و با توجه به تغییرات روزانه حوزه فعالیت خود، کلمات کلیدی متعدد بیشتری را به کار گرفته و از چندین بخش به‌صورت مدام رشد و توسعه پیدا کنید.

 

تبلیغات کلیکی چیست

 

انواع تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی که عمدتاً بر مبنای کلمات کلیدی شکل گرفته‌اند، انواع مختلفی داشته و در منابع گوناگونی قابل استفاده هستند. اگرچه معتبرترین این نوع از تبلیغات، تبلیغات کلیکی گوگل است، اما بازهم منابع مختلف دیگری نیز وجود دارند که بتوان از آن‌ها نهایت بهره را برد. در ادامه به مهم‌ترین این موارد اشاره می‌کنیم.

 

تبلیغات کلیکی گوگل یا Google PPC Ads

گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی و بزرگترین پایگاه معرفی و لینک‌دهی سایت‌های گوناگون، نقطه عطف تمام تبلیغات آنلاین به‌حساب می‌آید. گوگل به خاطر سیستم یکپارچه و پرقدرت خود، قوی‌ترین شبکه تبلیغاتی اینترنتی نیز محسوب می‌شود. بنابراین جای تعجب ندارد که پراستفاده‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی PPC در گوگل ثبت شده باشند. گوگل ابزاری جامع و یکپارچه با عنوان Google Ads که نام پیشین آن Google AdWords بود در اختیار وب‌مسترها قرار داده است. در قسمتی از این پنل حرفه‌ای و گسترده، بخش تبلیغات موسوم به Search Ads وجود دارد.

از این طریق شما می‌توانید تبلیغات خود را به‌صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن برای گوگل ارسال کرده و سفارش خود را به‌صورت خودکار ثبت کنید. برای این کار کافی است بودجه موردنظر خود را در پنل مربوطه واریز کرده و سپس تبلیغ خود را ثبت کنید. درنهایت تبلیغ شما در صفحات نتایج جستجوی مرتبط با کلمه کلیدی انتخابی شما قرار می‌گیرد و درازای هر یک کلیکی که کاربران روی آن می‌کنند، شما مبلغی را پرداخت می‌کنید.

 

تبلیغات گوگل در انواع گوناگونی قابل استفاده هستند. این موارد عبارت‌اند از:

 

۱. تبلیغات موتور جستجو یا Search Ads

معتبرترین و درعین‌حال رایج‌ترین نوع تبلیغات گوگل همان تبلیغات کلیکی است که در موتور جستجوی گوگل دیده‌ایم. این تبلیغات لینک‌هایی هستند که غالباً در بالای لیست نتایج در صفحات جستجوی گوگل نمایان می‌شوند. با توجه به انتخاب وب‌مسترها و البته تعرفه‌ تبلیغات، این تبلیغات می‌توانند در پایین‌ترین بخش لیست یعنی درست بالای بخشی که صفحات بعد و قبل مشخص هستند قرار بگیرند. نکته مثبت این مدل تبلیغات این است که حتی اگر سایت یا صفحه تبلیغ‌شده‌ شما محتوای زیادی نیز نداشته باشد، اما بازهم درصورتی‌که تبلیغ شما با کلمه جستجو شده کاربران مطابقت لازم را داشته باشد، لینک تبلیغ‌شده شما در نتایج اول در صفحه اول ثبت خواهد شد.

 

۲. تبلیغات محلی یا Local Search Ads

تبلیغات محلی گوگل درواقع همان تبلیغات کلیکی می‌باشد، با این تفاوت که به‌صورت انحصاری برای مکان‌های انتخابی یا نزدیک به شما شخصی‌سازی می‌شود. به‌عنوان مثال با انتخاب زبان فارسی به‌عنوان زبان اصلی آگهی، تبلیغ شما فقط به فارسی‌زبانان و یا آی‌پی‌هایی که متعلق به مناطق فارسی‌زبان، است نمایش داده می‌شود. همچنین با این نوع تبلیغات می‌توانید به‌صورت دقیق‌تر تبلیغ خود را برای لوکیشن‌های خاصی تعیین کنید. بنابراین اگر تجارت شما بر مبنای ارائه خدمات یا محصولات به محل جغرافیایی خاصی است، بهتر است که از این گزینه استفاده کرده تا بازدهی تبلیغ خود را به حداکثر برسانید.

 

۳. تبلیغات نمایشی یا Display Network

تبلیغات انحصاری Display Network گوگل که یک شبکه‌ تبلیغاتی و بسیار حرفه‌ای می‌باشد، شبکه‌ای یکپارچه و بستری بسیار مناسب برای تبلیغات بصری است. گوگل در کنار تبلیغات متنی ساده که در موتور جستجوی خود ارائه کرده است، با ارائه این سرویس تبلیغاتی کم‌نظیر، دنیای تبلیغات آنلاین را دگرگون کرد. اگرچه نحوه پروسه تبلیغات Display Network برای پیدا کردن مخاطبین هدفمند شبیه به تبلیغات PPC گوگل است، اما برتری‌های این نوع تبلیغات باعث شده است تا تبلیغات نمایشی گوگل جایگاهی ویژه در بین سایت‌ها و اپلیکیشن‌های آنلاین داشته باشد.

مهم‌ترین دلیل این برتری قبل از هر چیز، امکان استفاده از تصاویر ثابت یا متحرک و حتی کلیپ‌های فلش می‌باشد. در کنار این تصاویر شما می‌توانید کلمات کلیدی خود را نیز به کار ببرید تا نه‌تنها ازلحاظ بصری تبلیغی جذاب داشته باشید، بلکه ازلحاظ بهینه بودن و قابل شناسایی بودن نیز تبلیغ شما منحصر‌به‌فرد باشد.
به‌جز این مورد، شبکه یکپارچه تبلیغات Display Network باعث شده است تا این تبلیغات نه تنها در گوگل، سایت‌ها، سرویس دهنده‌های ویدئویی و دیگر منابع مشابه قابل‌ ارائه باشند، بلکه امکان به نمایش درآوردن این تبلیغات در اپلیکیشن‌های موبایلی نیز فراهم شده است.

آمار اعلام‌ شده توسط گوگل در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد تبلیغات Display Network این کمپانی در سال ۲۰۱۷، در بیش از ۲ میلیون وب‌سایت و بیش از ۶۵۰ هزار اپلیکیشن موبایلی به نمایش درآمده‌اند. برای این مورد فرمت‌های متفاوتی وجود دارد و شما می‌توانید به‌راحتی فرمت موردنظر خود را پیدا کرده و تبلیغ خود را برای نمایش دادن در سیل عظیمی از جایگاه‌های نمایش آگهی شخصی‌سازی کنید.

اما نحوه سفارش دادن این مدل تبلیغات نیز با توجه به تنوع نمایش آن‌ها کمی متفاوت است. پرداخت‌های سفارشات شما در این تبلیغات می‌تواند در سه حالت CPC یا Cost Per Click (که در آن به ازای هر یک کلیک دریافتی، مبلغی ثابت پرداخت می‌شود)، حالت CPI یا Cost Per Impression (که در آن به ازای هر بار نمایش تبلیغ به کاربران، مبلغی ثابت پرداخت می‌شود) و حالت CPA یا Cost Per Action (که طی آن تبلیغ شما درازای چیزی خاص به انتخاب شما مثل به ازای هر یک کلیک، به ازای هر یک فروش و یا به ازای هر یک فرم ثبت شده توسط کاربران، پرداخت می‌شود) دسته‌بندی شود.

گوگل برای این تبلیغات مزایدات جالبی فراهم کرده است. این مزایدات برای جایگاه‌های تبلیغاتی خاص با شرایطی ویژه در نظر گرفته می‌شوند و هرکسی که قیمت ثبت شده بهتری ازنظر گوگل داشته باشد، برنده مزایده خواهد شد و از مزایای ویژه بهره‌مند می‌شود.

تبلیغات کلیکی چیست

 

۴. تبلیغات Pre-Roll

حتماً برای شما نیز پیش آمده که وارد یک سایت اشتراک ویدئو مثل یوتیوب یا آپارات شده باشید و قبل از اینکه ویدئوی موردنظر خود را ببینید، مجبور باشید تا تبلیغی که در پلیر مربوطه پخش می‌شود را مشاهده کنید. این تبلیغات موسوم به Pre-Roll Ads در اکثر موارد ویدئوهایی تبلیغاتی و اسپانسری از محصولات و سرویس‌های دیگران هستند. در یوتیوب قابلیتی برای رد کردن یا Skip کردن تبلیغات بعد از ۵ ثانیه وجود دارد که البته در ویدئوهای آپارات نیز این قابلیت وجود دارد.

به‌هرحال شما به‌عنوان یک کاربر و یک بیننده، مجبور هستید تا چند ثانیه از این تبلیغات را ببینید تا دکمه Skip فعال شده و امکان رد کردن تبلیغات فراهم شود. این چند ثانیه اگرچه به مذاق اکثر کاربران خوش نمی‌آید، اما به‌هرحال روشی برای نمایش دادن حتمی تبلیغات به مخاطبین است. اگرچه تبلیغات Pre-Roll در حال حاضر رایج‌ترین نوع تبلیغات ویدئویی آنلاین هستند، اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهند بیش از نیمی از کاربران به‌محض دیدن کلمه Skip یا رد کردن تبلیغ، روی آن کلیک می‌کنند. بااین‌حال تأثیر شگفت‌انگیز این مدل تبلیغات جای زیادی برای نقد کردن ندارد.

شما نیز می‌توانید چنین تبلیغاتی را در سرویس‌های ویدئویی داخلی و خارجی سفارش داده و به مقدار بسیار زیادی دیده شوید. البته باید گفت که هزینه و بودجه لازم برای چنین تبلیغاتی برای تجارت‌های کوچک‌تر ممکن است کمی سنگین و غیرمعقول باشد.

 

۵. تبلیغات هوشمند مخصوص به بازاریابی مجدد یا Remarketing Ads

گوگل درزمینه‌ی تبلیغات هوشمند قدمی بسیار جالب و کاربردی برداشته است. این کمپانی با ابداع نوعی تبلیغات هوشمند بانام Remarketing Ads که آن‌ها را با نام Retargeting Ads نیز می‌شناسند، منحصراً کسانی را هدف قرار می‌دهد که پیش‌ از این به وب‌سایت یا اپلیکیشن موبایلی شما سر زده باشند. چنین تبلیغاتی به صاحبان تجارت‌ها کمک می‌کند تا با پیدا کردن افرادی که قبلاً با شما در ارتباط بودند، فرصتی دوباره برای ترغیب آنان در اختیار داشته باشند.

نتایج نشان می‌دهند استفاده از این سیستم تبلیغاتی کمک زیادی به افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری داشته است. درواقع نحوه عملکرد این سیستم تبلیغاتی بدین‌صورت است که وقتی کاربری وارد سایت یا اپلیکیشن شما شود، آی‌پی ثابت آن کاربر توسط ربات‌های این سیستم دریافت و ذخیره می‌شوند. سپس آی‌پی موردنظر به فهرستی مخصوص که در آن آی‌پی‌های مشابه قرار دارند اضافه می‌شود.

بعد از آن، تبلیغ قبلی و یا تبلیغ مشابه سایت شما در دیگر مکان‌هایی که تبلیغات Display Network نمایش داده می‌شوند برای آن آی‌پی‌ها در نظر گرفته ‌می‌شود. به همین ترتیب، نام برند شما برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما بارها و بارها تداعی خواهد شد.

 

تبلیغات کلیکی شبکه‌های اجتماعی

اگرچه تبلیغات گوگل تقریباً تمام سطح وب را از آنِ خود کرده است، اما تبلیغات کلیکی در منابع دیگری نیز قابل‌رؤیت هستند. شاید بتوان گفت که بعد از تبلیغات یکپارچه گوگل، تبلیغات PPC شبکه‌های اجتماعی احتمالاً بیشترین مخاطب و مشتری را دارند. در این بخش نیز یک شبکه اجتماعی حکمرانی می‌کند و آن چیزی نیست جز Facebook.

شبکه اجتماعی فیس‌بوک با بیش از ۱.۵ میلیارد کاربر فعال، بعد از خریداری شرکت‌های واتس‌اپ (WhatsApp) و اینستاگرام (Instagram) حالا بیش‌ازپیش کاربران اینترنتی را با سرویس‌های خود همراه کرده است و از این حجم بالا، به‌منظور جذب تبلیغات زیادی استفاده کرده است. شبکه لینکداین (Linkedin) نیز پلتفرمی استراتژیک برای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی است. اما هزینه تبلیغات در لینکداین به خاطر اینکه مخاطبین آن اغلب اشخاص حقوقی و شرکت‌های تجاری هستند، از هزینه تبلیغات در دیگر شبکه‌های اجتماعی بیشتر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =