علت داغ شدن CPU در ویندوز ۱۰

0

در صورت داغ شدن بیش از حد CPU ممکن است مشکلاتی یرای سیستم پیش آید با دیجیتالیا همراه شوید تا به علت داغ شدن CPU در ویندوز ۱۰ یپردازیم .

پردازنده‌ی سیستم برای انجام کار به انرژی الکتریسته نیاز دارد و هرچه فرایندهای بیشتری در آن واحد انجام دهد، به انرژی الکتریسیته‌ی بیشتری نیاز دارد و زمانی‌که با قدرت بیشتر کار می‌کند، علاوه برمصرف برق بیشتر، گرمای بیشتری تولید می‌کند. پردازنده‌ی مرکزی سیستم تا حدی می‌تواند این گرما را تحمل کند و چنانچه بیش از حد داغ شود، باید به طریقی دمای آن کاهش یابد تا این سخت‌افزار دچار آسیب‌دیدگی دائمی نشود.

پردازنده، اگر بر اثر کار سنگین بیش از حد داغ شود، ویندوز ۱۰ به‌طور معمول جریان ورودی برق به این سخت‌افزار را کنترل می‌کند. با کاهش یافتن جریان برق به پردازنده این قطعه خنک‌تر می‌شود؛ اما از قدرت عملکرد آن نیز کاسته می‌شود و انجام کارها به زمان بیشتری نیاز دارد. هرگاه عملکرد سیستم ضعیف‌تر از حد معمول شود، می‌توان حدس زد جریان برق ورودی به پردازنده کاهش یافته است. با زیر نظر گرفتن عملکرد پردازنده می‌توان این موضوع را مورد بررسی قرار داد. برای مشاهده وضعیت عملکرد سیستم در ویندوز ۱۰ می‌توان از ابزار Resource Monitor استفاده کرد یا از ابزارهای موجود دیگر برای نظارت بر پردازنده کمک گرفت.

طریقه‌ی نظارت بر عملکرد CPU

در ابتدا کلیدهای میانبر Win و R را با هم فشار دهید تا کادر اجرا در پایین سمت چپ نمایشگر باز شود.
داخل مستطیل کادر، عبارت «perfmon.exe /res» را وارد کنید و روی کلید Enter ضربه بزنید. صفحه‌ی برنامه‌ی زیر ظاهر می‌شود که عملکرد CPU و بخش‌های دیگری از سیستم شما را نمایش می‌دهد.
اکنون به‌طور عادی از سیستم خود استفاده کنید.
در این کادر که با فلش قرمز رنگ مشخص شده است، می‌توانید حداکثر جریان برقی که پردازنده در زمان حاضر مصرف می‌کند، مشاهده کنید.
اگر مقدار مصرف از یک نقطه خاص فراتر نرود، به این معنی است که جریان ورودی برق به پردازنده کنترل می‌شود.
کاهش سرعت پردازنده‌ی مرکزی زمانی رخ می‌دهد که بیش از حد داغ شود. اگر سیستم خنک باشد، پردازنده‌ی مرکزی بدون اینکه سرعتش کاهش یابد، با بالاترین توان خود فعالیت می‌کند؛ بنابراین آنچه باید مد نظر داشته باشید، دمای پردازنده است. برنامه‌ی رایگان «HWiNFO» را دانلود و اجرا کنید. اگر دمای پردازنده کنترل نشود، ممکن است بیش از حد داغ شود و برای جلوگیری از این وضعیت از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

تیک گزینه‌ی «Sensors Only» را بزنید و سپس روی Run کلیک کنید.
پس از باز شدن صفحه‌ی برنامه، به سوی پایین اسکرول کنید و به بخش DTS بروید. (تقریبا در اواسط صفحه)
اندازه‌ی دمای فعلی را یادداشت کنید؛ درصورتی‌که پردازنده خیلی داغ باشد، برنامه این وضعیت را با رنگ قرمز نشان می‌دهد.
چنانچه پردازنده بیش از حد داغ شود، جریان برق ورودی به آن کاهش می‌یابد که باعث ضعیف شدن عملکرد و کاهش دمای آن می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + هجده =