بهترین سیستم عامل تلویزیون هوشمند

0

در دنیای تکنولوژی شاهد پیشرفت روز افزون در این صنعت هستیم در این مطلب در دیجیتالیا به بررسی سیستم عامل های تلوزیونهای هوشمند میپردازیم .

تلویزیون هایی که در دهه اخیر وارد بازار شده اند دارای ویژگی های هوشمند هستند. در گذشته بیشتر از تلویزیون برای کاربرد صوتی و تصویری مورد استفاده قرار می گرفت، اما امروزه جدا از صوت و تصویر ویژگی هایی مانند کاربری بازی و قابلیت های اسمارت بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ویژگی های اسمارت به قابلیت های اتصال به اینترنت و دسترسی آسان به برنامه و صفحات وب و استفاده مجازی از تلویزیون گفته می شود که امروزه به ویژگی بسیار کلی و مورد نیاز تلویزیون ها تبدیل شده است. برای دارا بودن قابلیت های هوشمند به سستم عامل و مرورگر وب و بسیاری از برنامه های دیگر، مانند به اشتراک گذاری محتوا نیاز است. تلویزیون ها بسته به شرکت تولید کننده و مدل تلویزیون دارای ویژگی های هوشمند متفاوت هستند که ما به بررسی و توصیف آنها می پردازیم.

ما در این نوشته ۵ سیستم عامل مهم را که در تلویزیون ها وجود دارند مورد بررسی قرار می دهیم. این سیستم عامل ها شامل اندروید(Android)، وب او اس(WebOS)، تایزن(Tizen)، روکو(Ruko) و اسمارت کاست(Smart Cast) هستند که به ترتیب در تلویزیون های سونی، ال جی، سامسونگ،TCL و Visio استفاده می شوند. در تلویزیون هایی که برای کشور انگلستان تولید می شوند، تلویزیون فیلیپس از سیستم عامل اندروید و تلویزیون پاناسونیک نیز از سیستم عامل MyHome Screen استفاده می کند .

بهترین سیستم عامل تلویزیون هوشمند

سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید امروزه به دلیل اینکه در گوشی های تلفن همراه نیز وجود دارد بسیاری از کاربران با آن آشنایی زیادی دارند. این سیستم عامل امکان انتقال داده های صوتی و تصویر یا به اشتراک گذاری داده را راحتر امکان پذیر می سازد. از لحاظ جستجو و تعداد برنامه های کاربردی مناسب و سرعت پردازش آن نیز برای صفحات وب فوق العاده است. این سیستم عامل توسط تلویزیون های فیلیپس و سونی استفاده می شود و کاربران را راضی نگه داشته است. دارای برنامه هایی چون Google Assistant و Netflix وYoutub است که میانبری برای دسترسی به محتوای اینترنتی است.

بهترین سیستم عامل تلویزیون هوشمند

سیستم عامل WebOS

این سیستم عامل در تلویزیون های ال جی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان گفت که مختص و ساخته و تولید شرکت ال جی می باشد. سیستم عامل WebOS تلویزیون های ال جی قابل آپدیت می باشد و چون روز به روز تلویزیون های جدیدی وارد بازار می شود شرکت ال جی نسخه جدیدی را در تلویزیون ها قرار می دهد. امروزی وسایل خانگی زیادی توسط شرکت ال جی ساخته و تولید و روانه بازار می شود و می توان گفت همگام سازی و اکسسوری خوبی بین وسایل موجود و تلویزیون ها قرار می گیرد. برای مثال می توانید تلویزیون را با یخچال فریزر و یا ماشین لباسشویی و… لینک کرده و نظاره گر عملکرد و کنترل آنها باشید. سرعت و جستجو و تعداد برنامه های کاربردی موجود در این سیستم عامل مناسب بوده و قابل آپدیت می باشد. شما می توانید برنامه ها را دانلود و در سیستم عامل آن قرار داده و بعدا از آن استفاده کنید.

بهترین سیستم عامل تلویزیون هوشمند

سیستم عامل تایزنTizen

سیستم عامل تایزن در تلویزیون های سامسونگ مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم عامل دارای برنامه ها و آیکون های بیشتری است و سرعت و پردازش صفحات آن هم مناسب است اما به دلیل اینکه ویژگی AI یا Atrtificial Inteligence را پشتیبانی نمی کند از بسیار از رقبا مانند WebOS جا مانده است که انتظار می رود در آینده از ویژگی AI استفاده کند و نسخه فوق العاده ای را بر روی تلویزیون ها قرار دهد.
بهترین سیستم عامل تلویزیون هوشمند

سیستم عامل Roku

سیستم عامل Roku در تلویزیون های تی سی ال و هایسنس مورد استفاده قرار گرفته است. ویژگی که این سیستم عامل دارد قدرت جستجو جهانی آن است که در بین سیستم عامل ها در بالاترین رده قرار گرفته است اما تعداد برنامه ها و میان برهای آن نسبتا کم است . اجرای آن نیز در حد متعادلی متناسب است. این سیستم عامل در حال حاضر در بازار کشور وجود ندارد اما شاید در آینده نسخه هایی از آن را در تلویزیون ها شاهد باشیم.

بهترین سیستم عامل تلویزیون هوشمند

سیستم عامل SmartCast

سیستم عامل SmartCast دارای ویژگی متمایزی با دیگر سیستم عامل ها است از این لحاظ که که این سیستم عامل سرعت خیلی کم دارد به گونه ای سرعت پردازش صفحات و حتی قابلیت به اشتراک گذاری آن با دیگر سیستم عامل هایی چون تایزن و WebOS قابل مقایسه نیست.

 

سیستم عامل My Home Screen

سیستم عامل My Home Screen در تلویزیون های پاناسونیک مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم عامل نسبتا عملکرد و کارایی خوبی دارد اما چون محصولات و یا تلویزیون های پاناسونیک کمتر در بازار وجود دارند. کاربران آشنایی زیادی با این سیستم عامل ندارند. سرعت جستجو و تعداد برنامه های آن مناسب بوده و راحتی استفاده از آن در حد قابل قبولی قرار دارد.

 

سیستم عامل Amazon Fire

این سیستم عامل با Amazon و ویدیو های موجود در آن لینک شده است. سیستم عاملی مناسب با سرعت بالا و تعداد برنامه های زیاد کارایی تلویزیون را افزایش می دهد. Amazon Fire در تلویزیون هایی که برای اروپا تولید می شوند و در انواع تلویزیون های توشیبا و اینسیگنا موجود می باشد، به آمازون الکسا دسترسی داشته که مانند Google Assistant عمل می کند. البته شاید در تلویزیون های داخل بازار کشور هم موجود باشد اما در کل قابلیت های به اشتراک گذاری و دسترسی آسان آن را به سیستم عاملی فوق العاده تبدیل کرده است.

 

جمع بندی

امروزه تلویزیون های هوشمند زیادی در بازار موجود می باشند. کارایی هوشمند و قابلیت های اتصال به اینترنت به یک ویژگی حیاتی تلویزیون ها تبدیل شده است. ما سیستم عامل های زیادی را مورد بررسی قرار دادیم و هرکدام از آنها با ویژگی های جزئی متمایز می شوند. شرکت ال جی برای تلویزیون های خود از سیستم عامل WebOS استفاده می کند که دارای قابلیت آپدیت و بروز رسانی است و ویژگی های دیگر سیستم عامل ها را می توان به آن اضافه کرد. بنابراین می توان گفت در بین سیستم عامل های موجود بالاترین کارایی را دارد. سیستم عامل تایزن و Roku نیز دارای کارایی مناسبی هستند و کارایی آنها در آینده نزدیک بیشتر از آنچه الان ارائه می دهند خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − پنج =