کدام نسخه ویندوز ۱۰ بهتر است

0

ویندوز ۱۰ دارای چند نسخه است که نسبت به نیاز و قیمت خریداری شده حق انتخواب دارید در دیجیتالیا به بررسی نسخه های ویندوز ۱۰ میپردازیم .

انواع ورژن ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ Home (Windows 10 Home)
نسخه ۱۰ Home Windows 10 برای هر کسی که به دنبال سادگی و کاربری ساده است، مناسب می‌باشد. این نسخه از ویندوز، بهترین ورژن ویندوز ۱۰ برای شما خواهد بود اگر نگرانی خاصی در خصوص امنیت داده و اطلاعاتتان ندارید.

در صورتی که به انجام بازی‌های کامپویتری و یا Xbox علاقه زیادی دارید، این ورژن می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. چرا که قابلیت همگام سازی ویندوز با Xbox Live و دسترسی کامل از طریق کامپیوتر شخصی در این ورژن وجود دارد. علاوه بر این، این نسخه از ویندوز ۱۰ دارای قابلیتی به نام Game Mode می باشد. از طریق این ویژگی می توانید بدون نیاز به ابزار واسط، به راحتی بازی کنید!

سایر برنامه‌های موجود در ویندوز ۱۰ Home عبارت هستند از:

تقویم (Calendar)
ایمیل (Mail)
نقشه (Maps)
فیلم و تلویزیون (Movies & TV)
عکس ها(Photos)

ویندوز ۱۰ پرو (Windows 10 Pro)

در صورتی که در حال راه اندازی و یا مدیر یک کسب و کار کوچک هستید، چرا از ویندوز ۱۰ پرو به عنوان یک دستیار مجازی استفاده نمی‌کنید؟ قابلیت‌هایی که در این ورژن از ویندوز وجود دارد، درست مانند ویندوز ۱۰ Home و البته کمی بیشتر است. مانند Microsoft Hyper-V .

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خصوص این ورژن از ویندوز می‌توان بیان کرد، وجود چند لایه امنیتی در بخش و برنامه‌های مختلفش است. به عنوان مثال برنامه‌هایی مانند Device Guard و Secure Boot امنیت سیستم شما را در برابر بدافزارها و سایر نرم افزارهای مخرب تضمین می‌کنند. علاوه بر این، BitLocker یک ابزار مفید است که شما این امکان را می‌دهد تا برای تک تک درایورهای خود، رمز عبور تعیین کنید.

ویندوز ۱۰ اینترپرایز (Windows 10 Enterprise)

Windows 10 Enterprise نسخه‌ای به روز شده از ویندوز ۱۰ پرو به همراه قابلیت Long Term Servicing Branch می‌باشد. این نسخه از ویندوز برای بسیاری از سازمان‌ها به عنوان بهترین ورژن ویندوز ۱۰ در نظر گرفته می‌شود. چرا که با قابلیت LTSB می‌توان بدون ایجاد تغییر اساسی در عملکرد ویندوز ۱۰، اقدامات امنیتی جدید را پیاده سازی کرد.

جالب است بدانید ویندوز ۱۰ Enterprise خود در ۲ نسخه E3 و E5 ارائه می‌شود. نسخه E3 تمام ویژگی‌های گفته شده به همراه قابلیت Microsoft Desktop Optimization Pack را دارا می‌باشد. با استفاده از این قابلیت، مدیران می‌توانند سیستم عامل تمامی کارمندان خود را کنترل نمایند.

E5 تمام قابلیت‌های Enterprise E3 به همراه نسخه کاملی از Windows Defender (Windows Defender Advanced Threat Protection) را دارا می‌باشد.

توجه: در صورتی که قصد استفاده از ویندوز ۱۰ Enterprise را دارید، باید در ابتدا ویندوز ۱۰ پرو را خریداری و نصب کنید. سپس از طریق خرید لایسنس، آن را به Enterprise ارتقا دهید

ویندوز ۱۰ اجوکیشن (Windows 10 Education)

ویندوز ۱۰ اجوکیشن تمام قابلیت‌های ویندوز ۱۰ اینترپرایز را با تمرکز بر نیاز دانش آموزان، معلمان و افرادی از این قبیل، به جز LTSB دارا می‌باشد. استفاده از این نسخه از ویندوز تنها با مجوز رسمی امکان پذیر می‌باشد.

ویندوز ۱۰ اس (Windows 10 S)

مهمترین نکته‌ای که در خصوص ویندوز ۱۰ اس می‌توان بیان کرد، تفاوت آن در برنامه‌ها و مرورگر پیش فرض آن است. به عبارت دیگر، برنامه‌هایی که در این نسخه از ویندوز ۱۰ اجرا می‌شوند، حتما باید Microsoft Store دانلود شده باشند. از طرف دیگر، مرورگر پیش فرض در این ویندوز Edge می‌باشد که غیر قابل تغییر است. افرادی که ویندوز ۱۰ Home و ویندوز ۱۰ پرو استفاده می‌کنند، می‌توانند سیستم عامل خود را به این ورژن تغییر دهند.

کدام نسخه ویندوز ۱۰ بهتر است ؟

با توجه به انواع ورژن ویندوز ۱۰ که در بخش قبل معرفی کردیم، می توان گفت که پاسخ کدام نسخه ویندوز ۱۰ بهتر است ، به نیاز شما بستگی دارد. چرا که هر یک از این ورژن‌ها، برای گروه های مختلفی از افراد با نیازهای متفاوت طراحی شده‌اند. بنابراین، قبل از اینکه نسخه‌ای از ویندوز را خریداری کرده و یا دانلود نمایید، حتما ابتدا ویژگی‌های هریک را مطالعه کرده و متناسب با سخت افراز و نیازتان، یکی را نصب نمایید.

نصب ویندوز ۱۰ ورژن ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی؟

بعد از اینکه بهترین ورژن ویندوز ۱۰ را انتخاب کردید، باید نسخه بیتی ویندوز مد نظرتان را انتخاب کنید. برای انتخاب ورژن مورد نیاز، باید به سخت افزار سیستمتان توجه کنید. پردازنده اصلی‌ترین بخش هر سیستمی است که در انتخاب نسخه بیتی ویندوز، نقش مهمی ایفا می‌کند. ویندوز ۱۰ توسط مایکروسافت در ۲ نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی ارائه می‌شود. معمولا نسخه ۳۲ بیتی برای پردازنده‌های قدیمی و نسخه ۶۴ بیتی برای پردازنده‌های جدیدتر استفاده می‌شود.

به عنوان یک قاعده کلی اما نه حتمی، می‌توان گفت که اگر سیستم شما بعد از سال ۲۰۰۷ ساخته شده باشد، احتمالا باید نسخه ۶۴ بیتی ویندوز را انتخاب نمایید. چرا که با استفاده از این این ورژن ویندوز، می‌توانید از سیستم خود در سریع‌ترین و کارآمدترین حالت ممکن استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که در نسخه ۶۴ بیتی می‌توانید از نرم‌افزارهایی که برای ورژن ۳۲ بیتی ساخته شده‌اند، استفاده کنید.

جهت اطلاع از اینکه سیستم شما از کدام یک از نسخه‌های بیتی ویندوز پشتیبانی می‌کند، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

روی Start رفته و راست کلیک کنید.
System را انتخاب کنید.
روی system info کلیک کنید.
در صفحه ای که برایتان نماش داده می‌شود، نوع پردازنده به همراه نسخه بیتی سیستم عامل برایتان نمایش داده می‌شود. در صورتی که پردازنده شما مبتنی بر x86 باشد، باید ورژن ویندوزی که انتخاب می‌کنید، ۳۲ بیتی باشد. در غیر این صورت، باید ویندوز ۶۴ بیتی نصب نمایید.

کدام نسخه ویندوز 10 بهتر است

نتیجه‌گیری

با توجه به مواردی که در خصوص پاسخ سوال کدام نسخه ویندوز ۱۰ بهتر است ، بیان شد، می‌توان گفت که بهترین ورژن ویندوز ۱۰ بسته به نیاز شما، می‌تواند یکی از انواع نسخه‌های این ویندوز باشد. بنابراین، پاسخ این سوال از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پس ابتدا از ویژگی‌های هر نسخه مطلع شده و سپس یکی را دانلود نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 3 =